“Yashil taraqqiyot”ga erishishda Yangi O‘zbekiston tajribasi alohida eʼtirof etildi
Toshkentda “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiyalar va rivojlanish” mavzusidagi xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi doirasida “Yashil taraqqiyot”: Yangi O‘zbekiston tajribasi va jahon tendensiyalari” xalqaro tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bosh direktori Boris Erg, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati “Yashil Markaziy Osiyo” dasturi rahbari Karolina Milou, Global yashil o‘sish institutining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Jinxa Kim, Jahon bankining atrof-muhit bo‘yicha bosh mutaxassisi Аsferachyu Аbate, Birlashgan Millatlar Tashkilotining O‘zbekistondagi Rezident Koordinatori ofisida hamkorlik bo‘yicha xodimi Rusyan Jill Mamiit kabi xorijlik mutaxassislar ishtirok etishdi.
Tadbirda Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov O‘zbekistonda ekologiya sohasida olib borilayotgan o‘zgarishlar, “yashil taraqqiyot” sohasida Yangi O‘zbekiston tajribasiga bag‘ishlangan taqdimotini namoyish qildi.
Shuningdek, xorijlik mutaxassislar qator dolzarb mavzularga eʼtibor qaratishdi. Xususan, Boris Erg atrof-muhitni muhofaza qilish, biologik xilmaxillikni saqlash, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni kengaytirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, yashil tiklanish va iqlim harakatlari sohasida hamkorlik qilish kabi masalalarga to‘xtaldi. Shuningdek, "O‘zbekistonda oziq-ovqat tizimi, yerdan foydalanish va ekotizimlarni tiklash", "O‘zbekistonning togʼli va vodiyli hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish", "Markaziy Osiyoda tabiatni muhofaza qilish tizimini mustahkamlash orqali zoonoz kasalliklarning paydo bo‘lishiga landshaft moslashuvchanligini oshirish" kabi qo‘shma grant loyihalari doirasida hamkorlik kabi masalalarga ham eʼtibor qaratdi.
Karolina Milou “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusi doirasida amalga oshiriladigan tadbirlar va tashabbuslar bo‘yicha maʼlumot berdi. Qolaversa, “Yashil Markaziy Osiyo: Markaziy Osiyo va Аfgʼonistonda iqlim, atrof-muhit va xavfsizlik masalalari bo‘yicha transchegaraviy muloqot” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘z mulohazalarini bildirdi.
Bundan tashqari, Аsferachyu Аbate Jahon banki tomonidan moliyalashtiriladigan “Markaziy Osiyoning barqaror landshaftlari” (RESILAND CA+) mintaqaviy loyihasini amalga oshirish doirasida Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi ekotizimlar masalalarida muloqotni kengaytirish haqida maʼruza qildi.
Jinxa Kim esa Global Yashil O‘sish Institutining (GGGI) “Orol dengizi inqirozining taʼsirini bartaraf etish uchun Orolbo‘yi hududi uchun yashil tiklanish sarmoyasi” qo‘shma loyihasi doirasida Orolbo‘yi hududida amalga oshiriladigan chora-tadbirlarning ko‘lamini kengaytirish masalalariga to‘xtaldi. Shu bilan birga, Rusyan Jill Mamiit O‘zbekistonda BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti ishtirokida suv va yer resurslari sifatini boshqarish yo‘nalishida yangi loyiha va tashabbuslarni ishlab chiqish bo‘yicha o‘z mulohazalarini bildirdi.
Taʼkidlash joizki, tadbir davomida butun dunyoda “yashil taraqqiyot”ga erishishda Yangi O‘zbekiston tajribasi alohida eʼtirof etildi. Bunda jahon standartlariga to‘liq moslashish, atrof-muhitni muhofaza qilishda yana qator muhim ishlarni amalga oshirish zarur ekanligi ham taʼkidlandi.
Maʼlumot uchun, “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiyalar va rivojlanish” haftaligi 7-iyulgacha davom etadi.

Опыт Нового Узбекистана в достижении «зеленого развития» получил особое признание
В Ташкенте в рамках Недели международных партнерских инициатив на тему «Новый Узбекистан: развитие, инновации и просвещение» прошла Международная конференция «Зеленое развитие»: Опыт Нового Узбекистана и мировые тренды».
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков, генеральный директор Регионального бюро Международного союза охраны природы по Восточной Европе и Центральной Азии Борис Эрг (Швейцария), руководитель программы «Зеленая Центральная Азия» Германского общества международного сотрудничества Каролин Милоу (Германия), исполняющая обязанности главы представительства Глобального института зелёного роста в Узбекистане Джин Ха Ким (Корея), старший специалист Всемирного банка по природным ресурсам Асферачю Абате, специалист Офиса постоянного координатора ООН в Узбекистане Русян Джилл Мамиит и другие эксперты.
На мероприятии заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков выступил с презентацией, посвященной изменениям, происходящим в сфере экологии нашей страны и опыту Нового Узбекистана в сфере «зеленого развития».
Также международные эксперты обратили внимание на ряд актуальных тем. В частности, генеральный директор Регионального бюро Международного союза охраны природы по Восточной Европе и Центральной Азии Борис Эрг затронул такие вопросы, как «Охрана окружающей среды, сохранение биологического разнообразия, расширение охраняемых природных территорий, рациональное использование природных ресурсов, сотрудничество в области зеленого восстановления и борьбы с изменением климата». В своем докладе он также акцентировал внимание на сотрудничестве в рамках совместных грантовых проектов «Продовольственная система, землепользование и восстановление экосистем в Узбекистане», «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана», «Повышение устойчивости ландшафта к возникновению зоонозных заболеваний путем укрепление системы охраны природы в Центральной Азии».
Руководитель программы «Зеленая Центральная Азия» Германского общества международного сотрудничества Каролин Милоу рассказала о мероприятиях и инициативах, реализуемых в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия». Кроме того, она поделилась своим мнением о реализации проекта «Зеленая Центральная Азия: трансграничный диалог по вопросам климата, окружающей среды и безопасности в Центральной Азии и Афганистане».
Кроме того, в ходе мероприятия старший специалист Всемирного банка по природным ресурсам Асферачю Абате рассказал о расширении диалога по вопросам экосистем между странами Центральной Азии в рамках реализации регионального проекта «Устойчивые ландшафты Центральной Азии» (RESILAND CA+), финансируемого Всемирным банком. Исполняющая обязанности главы представительства Глобального института зелёного роста в Узбекистане Джин Ха Ким презентовала расширение спектра мер, реализуемых в районе Аральского моря в рамках Совместного проекта Глобального института зеленого роста (GGGI) «Инвестиции в зеленое восстановление региона Приаралья для преодоления последствий Аральского кризиса».  Также своим видением о разработке новых проектов и инициатив в направлении управления качеством водных и земельных ресурсов в Республике Узбекистан с участием Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН поделился специалист Офиса постоянного координатора ООН в Узбекистане Русян Джилл Мамиит.
Стоит отметить, в ходе мероприятия опыт Нового Узбекистана в достижении «зеленого развития» получил особое признание у международного сообщества. Также было подчеркнуто, что необходимо полностью адаптироваться к мировым стандартам и провести ряд других важных работ в области охраны окружающей среды.
Для информации: Неделя международных партнерских инициатив на тему «Новый Узбекистан: развитие, инновации и просвещение» продлится до 7 июля.