Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh kotibi Zurab Pololikashvili Oʻzbekistonga tashrif buyurdi. Yuqori martabali mehmonni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida UNWTOning 25-Bosh Assambleyasini Samarqand shahrida o'tkazish bo'yicha O'zbekiston hukumatining Tashkiliy qo'mitasi raisi o'rinbosari, Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Madaniyat va turizm vazirining Birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A‘zamov kutib oldilar.
Tashrif davomida joriy yilning 16-20-oktyabr kunlari Samarqandda boʻlib oʻtadigan UNWTO Bosh assambleyasining yubiley 25-sessiyasiga tayyorgarlik jarayonlari bilan tanishish maqsad qilingan.
Ta'kidlash joizki, ushbu keng koʻlamli tadbir doirasidа UNWTO Bosh kotibi Zurab Pololikashvilining tashabbusi bilan Samarqand shahriga “Jahon madaniy turizm poytaxti” maqomini berish toʻgʻrisida UNWTO Bosh Assambleyasining Maxsus rezolyutsiyasi qabul qilinishi rejalashtirilgan.

Азиз Абдухакимов встретил Генсека Всемирной туристской организации ООН Зураба Пололикашвили
В Узбекистан прибыл Генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) Зураб Пололикашвили. Высокого гостя в Международном аэропорту Ташкента им. Ислама Каримова встретили заместитель председателя оргкомитета правительства Узбекистана по проведению 25-й Генеральной ассамблеи ЮНВТО в Самарканде, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов и первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов.
Целью визита делегации – является ознакомление с ходом подготовки к юбилейной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНВТО, которая пройдет 16-20 октября текущего года в Самарканде.
В рамках этого масштабного мероприятия, по инициативе Генерального секретаря ЮНВТО Зураба Пололикашвили, планируется принять Специальную резолюцию Генеральной ассамблеи ЮНВТО о придании городу Самарканд статуса «Мировой столицы культурного туризма».