“Surxon” davlat qo‘riqxonasida morxo'r kameraga muhrland
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tasarrufidagi “Surxon” davlat qo‘riqxonasida morxo'r naslli echkilari kameraga muhrlandi.
Morxo'r Oʻzbekiston Qizil kitobiga kiritilgan va yoʻqolib ketish xavfi ostida. Oʻzbekistonda "Ko'hitang", "Boysuntog'", "Bobotogʻ" tizmalarida tarqalgan. Mamlakatimizdan tashqari, Turkmaniston, Tojikiston, Afg‘oniston, Pokiston va Hindistonda ham uchraydi.
1950-1970 yillarda morxo'rning populyatsiyasi keskin kamaydi, biroq "Surxon" qo'riqxonasida olib borilgan chora-tadbirlar tufayli turlarning kamayishini barqarorlashtirishga erishildi.  Hozirgacha qo‘riqxonadagi morxo'r echkilari soni 600 boshdan oshdi.

Винторогие козлы попали в кадры фотоловушек Сурханского государственного заповедника при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
2515
Винторогий козел или Мархур занесен в Красную книгу Узбекистана и имеет статус находящегося под угрозой исчезновения. В Узбекистане распространен на хребте Кугитанг, Байсун-тау, Бабатаг. Вне пределах нашей страны в Туркменистане, Таджикистане, Афганистане, Пакистане и Индии.
В 1950-1970 гг. численность популяции резко сократилась, однако благодаря проведенным охранным мероприятиям в Сурханском заповеднике, удалось стабилизировать уменьшение вида. На сегодняшний день, количество винторогих козлов на территории заповедника превысило 600 голов.