Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot banki (YTTB)ning Markaziy Osiyo boʻyicha boshqaruvchi direktori Jujanna Xagita bilan uchrashdi.
Uchrashuvda YTTB bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar, jumladan, chiqindilarni boshqarish sohasidagi ishlar va ushbu yo'nalishda investitsion salohiyatni oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, chiqindilarni boshqarish bo‘yicha istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha texnik iqtisodiy asosni ishlab chiqishga ham e'tibor qaratildi.
Qolaversa, “Yashil energiya” sohasiga innovatsion loyihalarni keng joriy etish, iqlim o‘zgarishining oldini olish bo‘yicha strategik muhim dasturlarni ishlab chiqish borasida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish muhimligi ham qayd etildi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro samarali hamkorlik koʻlamini kengaytirish, soha boʻyicha istiqbolli loyihalarni amaliyotga tatbiq etishga kelishib olindi.

ЕБРР и «Зеленая энергия»: обсуждены вопросы внедрения инновационных проектов в сфере экологии
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов встретился с управляющим директором Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Центральной Азии Жужжана Харгитай.
На встрече были обсуждены проекты, реализуемые в сотрудничестве с ЕБРР, в том числе работа в сфере обращения с отходами и вопросы увеличения инвестиционного потенциала в этом направлении.
Также было уделено внимание разработке технико-экономической базы и реализации перспективных проектов по обращению с отходами.
Кроме того, была отмечена значимость расширения взаимного сотрудничества в сфере «зеленой энергетики» и разработки стратегически важных программ по предотвращению изменения климата.
По итогам встречи достигнута договоренность о расширении взаимовыгодного сотрудничества и реализации перспективных проектов в сфере экологии.