Toshkentda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi
5873
2023-yil 27-iyul kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Prezident Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi binosida “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatiga oid PF-81-son Farmoni hamda PQ-171-son Qarorining mazmun-mohiyati va ijrosi yuzasidan amalga oshiriladigan ishlar” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov, Bosh prokuraturaning Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi boshlig‘i O‘ktam O‘tayev, O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktor o‘rinbosari G‘olibjon Qurbonov, Gidrometeorologiya xizmati agentligi direktori Firuz Safarov, vazirlikning boshqarma va boshqarma boshliqlari, hududiy boshqarmalar boshliqlari, ekologiya mutaxassislari, shuningdek, OAV vakillari va blogerlar ishtirok etdi.
Tadbirda Obidjon Qudratov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatiga oid PF-81-son Farmoni hamda PQ-171-son Qarorining mazmun-mohiyati va ijrosi yuzasidan amalga oshiriladigan ishlar haqida gapirdi.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatimizda ekologik xavfsizlikni ta’minlash, bu boradagi vaziyatni yaxshilash, atmosferaga chiqayotgan zararli chiqindilarning inson salomatligiga ta’sirining oldini olish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, sanitariya-ekologik vaziyat sifatini yaxshilash uchun qulay sharoitlar yaratish, atrof-muhit va aholi salomatligini muhofaza qilish borasida keng qamrovli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Mazkur Farmon va qarorga muvofiq, raqamli texnologiyalarga asoslangan ekologik monitoringning zamonaviy mexanizmini yaratish, chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni tartibga solish, ko‘kalamzorlashtirish hamda atrof-muhitni muhofaza qilishning yangi tartiblarini joriy etish orqali ekologik madaniyatni yanada rivojlantirish, bioxilma-xillikni saqlash va ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash rejalashtirilgan, – dedi O. Qudratov.
Bosh prokuratura vakili O‘ktam O‘taev yig‘ilganlarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-81-son Farmoni va 2023-yil 31-maydagi PQ-171-son qaroriga muvofiq ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi qonun hujjatlari buzilishining oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan qo‘shma chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, vazirlik tashabbusi bilan ekologiya sohasidagi qonunbuzarliklarga qarshi keskin choralar ko‘rilganini ta’kidladi.
Tadbir davomida jurnalist va blogerlarni qiziqtirgan savollarga atroflicha javob qaytarildi.
Tadbir so‘ngida Obidjon Qudratov OAV vakillari va blogerlarga o‘z minnatdorchiligini bildirib, ular soha rivojida katta o‘rin tutishini ta’kidladi.
Maʼlumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘gʼrisida”gi qaroriga ko‘ra ekologiya va atrof-muhit sohasidagi qonunbuzarliklarga nisbatan jazo choralari kuchaytirilmoqda.
Xususan:
– ekologiya va atrof-muhitga zarar yetkazish, o‘simlik va hayvonot dunyosi obʼektlarini nobud qilish yoki ularga shikast yetkazish bilan bogʼliq jinoyatlarni ogʼir jinoyatlar toifasiga kiritish;
– davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga qo‘yilgan moratoriy talablarini buzganlik uchun maʼmuriy jarimalar miqdorini 5 baravarga oshirish;
– O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan hayvonlarning noqonuniy ovlanishi oqibatida hayvonot dunyosiga yetkazilgan zarar uchun undirish summalarini 10 baravarga hamda o‘simliklarni o‘sishdan to‘xtash darajasigacha shikastlantirish yoki yo‘q qilish bilan ularga yetkazilgan zarar uchun undirish summalarini 5 baravarga oshirish;
– sanoat, maishiy va boshqa chiqindilarni to‘plash, tashish, joylashtirish, zararsizlantirish, saqlash, utilizatsiya qilish, qayta ishlash va realizatsiya qilish chogʼida tabiatni muhofaza qilish talablarini buzish, shuningdek, qattiq maishiy chiqindilarni va qurilish chiqindilarini belgilanmagan joylarga tashlash hamda suyuq maishiy chiqindilarni to‘kkanlik uchun maʼmuriy jarimalar miqdorini 10 baravarga oshirish ko‘zda tutilgan.
Maqsad belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash, daraxtlarni kesish, Qizil kitobga kiritilgan, kamayib borayotgan noyob hayvonlarni ovlash va o‘simliklarni noqonuniy yo‘q qilish kabi turli qonunbuzarliklarning oldini olishdir.

В Ташкенте прошла пресс-конференция, посвященная проводимой работе в сфере экологии охраны окружающей среды и изменения климата
5871
27 июля 2023 года в здании Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента состоялась пресс-конференция на тему «Проводимая работа по реализации Указа Президента Республики Узбекистан  года №УП-81 и Постановления Президента №ПП-171 от 31 мая 2023 о деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата».
В мероприятии приняли участие Первый заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Обиджон Кудратов, начальник отдела по надзору за исполнением законодательства в области экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства Генеральной прокуратуры Уктам Утаев, заместитель директора Агентства по лесному хозяйству Голибжон Курбонов, и.о. директора Агентства гидрометеорологической службы Фируз Сафаров, руководители управлений и подразделений министерства, начальники территориальных управлений, специалисты сферы экологии, а также представители СМИ и блогеры.
На мероприятии Обиджон Кудратов рассказал о содержании и проводимой работе по реализации Указа Президента №УП-81 и Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-171 от 31 мая 2023 года о деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
«Под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, в нашей стране принимаются комплексные меры по обеспечению экологической безопасности, улучшению ситуации в этой сфере, предотвращению воздействия вредных выбросов в атмосферу на здоровье человека, рациональному использованию природных ресурсов, созданию благоприятных условий для улучшения качества санитарно-экологической обстановки.
В соответствии с данным Указом и Постановлением, предусмотрено создание современного механизма экологического мониторинга на основе цифровых технологий, дальнейшее развитие экологической культуры, сохранение биоразнообразия и кардинальное улучшение экологической ситуации за счет регулирования обращения с отходами, озеленения и внедрения новых процедур защиты лесных насаждений», – рассказал О.Кудратов.
Представитель Генеральной прокуратуры Уктам Утаев проинформировал собравшихся о совместных мерах, принимаемых по предупреждению нарушений законодательства в области экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-81 и Постановления № ПП-171 от 31 мая 2023 года.
Также Уктам Утаев подчеркнул, что по инициативе министерства были приняты кардинальные меры против нарушений в сфере экологии.
В ходе мероприятия были даны подробные ответы на вопросы журналистов и блогеров.
В завершение мероприятия Обиджон Кудратов выразил благодарность представителям СМИ и блогерам, отметив, что они играют значительную роль в развитии сферы.
Для справки: в соответствии Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации деятельности министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата», предусмотрено усиление наказания за правонарушения в области экологии и окружающей среды. В частности:
– нарушения, связанные с причинением вреда экологии и окружающей среде, уничтожением или повреждением объектов животного и растительного мира, отнесены к категории тяжких нарушений;
–размеры административных штрафов за нарушение моратория на рубку ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд увеличены в 5 раз;
–сумма взыскания ущерба, причиненного животному миру вследствие незаконной охоты на животных, занесенных в Красную Книгу Республики Узбекистан увеличиваются в 10 раз;
–суммы ущерба, причиненного растительному миру увеличивается в 5 раз;
–предусмотрено увеличить размер административных штрафов в 10 раз за нарушение требований охраны природы при сборе, транспортировке, размещении, обезвреживании, хранении, обезвреживании, переработке и реализации промышленных, бытовых и иных отходов, а также за сброс твердых бытовых отходов и строительных отходов в неположенных местах, слив жидких бытовых отходов.
Целью является предотвращение различных нарушений, таких как захоронение отходов на немаркированных территориях, вырубка деревьев, охота на редких животных, занесенных в красную книгу, незаконное уничтожение растений.