Matilda Dimovska bilan xayrlashuv uchrashuvi o’tkazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov to‘rt yarim yillik faoliyatidan so‘ng mamlakatimizdagi missiyasini yakunlagan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska bilan xayrlashuv uchrashuvi o‘tkazdi.
Tomonlar so‘nggi yillarda hamkorlikning samarali va ilg‘or darajasini qayd etdilar. Matilda Dimovska mamlakat rahbariyati tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilayotgan yuksak e’tibor hamda O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi va bioxilma-xillikni saqlash sohasidagi global sa’y-harakatlarni rag‘batlantirishda BMT Taraqqiyot dasturining doimiy qo‘llab-quvvatlanayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, Dimovska xonim Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi qardoshlik munosabatlarini hisobga olib, Oʻzbekistonning mintaqaviy kun tartibidagi ekologik muammolarga eʼtibor qaratish tashabbusini eʼtirof etdi.  Shu bilan birga, vazir BMT Yevropa atrof-muhit komissiyasining yetakchi ekspertlari ishtirokida atrof-muhit ko‘rsatkichlarining mintaqaviy tahlilini tayyorlash tashabbusini ma’lum qildi. Qolaversa, Markaziy Osiyo mamlakatlarida ham xuddi shunday ekotizim mavjudligini hisobga olib, ekologik standartlarni uyg‘unlashtirish masalasi ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv so‘ngida A.Abduhakimov M.Dimovskaning o‘tgan davr mobaynida BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlik va qo‘shma loyihalar portfelini shakllantirishga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi va unga kelgusi faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.

Состоялась прощальная встреча с Матильдой Димовской
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов провел прощальную встречу с Постоянным представителем Программы развития ООН в Узбекистане Матильдой Димовской, завершившей свою миссию в нашей стране после четырех с половиной лет работы.
Стороны отметили эффективный и прогрессивный уровень сотрудничества за последние годы. Матильда Димовска отметила высокое внимание руководства страны к охране окружающей среды и постоянную поддержку Программы развития ООН в Узбекистане в стимулировании глобальных усилий в области изменения климата и сохранения биоразнообразия.
Также г-жа Димовска отметила инициативу Узбекистана по привлечению внимания к экологическим проблемам в регионе, учитывая братские отношения между странами Центральной Азии. В то же время министр озвучил инициативу подготовки регионального анализа экологических показателей с участием ведущих экспертов Европейской комиссии ООН по окружающей среде. Кроме того, с учетом наличия аналогичной экосистемы в странах Центральной Азии рассмотрен вопрос гармонизации экологических стандартов.
В завершение встречи А.Абдухакимов выразил благодарность М.Димовской за вклад в формирование портфеля совместных проектов и сотрудничество с Программой развития ООН за истекший период, и пожелал ей успехов в дальнейшей деятельности.