Tabiat bilan hamohang: "Piknik madaniyati" tadbiri tashkil etildi
Ekologiya vazirligi hamda “Yosh sayyohlik doirasi balandligi” bolalar loyihasi ko‘magida “Amirsoy-kurort” tog‘-chang‘i kurortida tashkil etildi. Unda Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov, yosh ekologik faollar, jamoatchilik vakillari, talabalar ishtirok etdi.
"Bugun iqlim o'zgarishi yaqqol namoyon bo'layotgan davrda yashayapmiz. Yozda kunlar issiqroq, qishda sovuqroq, chang-bo'ronlar paydo bo'lmoqda, – dedi A. Abduhakimov. – Bularning barchasi insonlarga, tabiatga ta'sir qiladi. Mutaxassislarning fikricha, bularning barchasiga insonlarning iqtisodiy faoliyati sababdir! Shuning uchun tabiatga zarar yetkazmaslik, ekologik muammolarni hal qilishga yanaga jiddiy yondashish lozim".
Aziz Abduhakimov, shuningdek, ekologik muvozanatni saqlash bugunning dolzarb vazifalaridan biri ekanligini aytib o'tdi.
Tadbirda, shuningdek, "Yosh sayyohlik doirasi balandligi" bolalar loyihasi tashkilotchisi  Yevgeniy Malaxov ota-onalar o'z farzandlarida tabiatga mehr uyg'otishlari lozimligini ta'kidladi. Shuningdek, bolalar oromgohlarida ekologiyani toza saqlashga katta ahamiyat berilishini qayd etdi.
"Oromgohlarda bolalar shunchaki dam olishmaydi. O'qishadi, o'rganishadi. Bolalar umuman telefondan foydalanishmaydi, vaqtlarini tabiat bilan hamohang o'tkazishadi. Ularga atrof-muhitni toza saqlash muhim ekanligi, tabiat oldida mas'uliyatli bo'lish lozimligi uqtiriladi. Oromgohlar shuning uchun ham ahamiyatli",dedi Y. Malaxov.
Tadbir davomida yosh ekofaollar bugungi kundagi sohaga oid dolzarb muammolar borasida o’z fikr va mulohazalarini bildirishdi. Shuningdek, hudud chiqindilardan tozalandi.
Bundan tashqari, piknik davomida yoshlar o’rtasida turli o’yinlar, musobaqalar tashkil etildi. Tadbir so‘ngida piknik ishtirokchilariga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Piknik tadbiridan maqsad aholi, xususan, yoshlar o’rtasida ekologik madaniyatni oshirish, tabiat bilan uyg’unlikni yanada mustahkamlashdir.

В гармонии с природой: Организован культурный пикник для молодежи
Мероприятие «Культура пикника» было организовано при поддержке Министерства экологии и детского проекта «Кружок юного туриста Высота» на территории горнолыжного курорта Amirsoy-Resort.  В нем приняли участие министр экологии Азиз Абдухакимов, молодые экоактивисты, представители общественности и студенты.
«Сегодня мы живем в такое время, когда изменения климата очевидны. Летом дни становятся жарче, зимой холоднее, все чаще происходят пыльные бури», – обратился к молодежи А.Абдухакимов. «Все это влияет на людей и природу. По мнению экспертов, это следствие хозяйственной деятельности человека! Поэтому необходимо более серьезно подходить к решению экологических проблем, не нанося вред природе», – добавил министр.
Азиз Абдухакимов также отметил, что сохранение экологического баланса является одной из актуальных задач современности.
Также на мероприятии выступил организатор детского проекта «Кружок юного туриста Высота» Евгений Малахов. В своей речи Малахов подчеркнул, что родители должны прививать своим детям любовь к природе и отметил, что в детских лагерях большое значение придается поддержанию чистоты окружающей среды.
«Дети в лагерях не просто отдыхают. Они также учатся. Они не пользуются телефонами, проводят время в гармонии с природой. Их учат, что важно содержать окружающую среду в чистоте и быть ответственными за природу. Поэтому для нас важны лагеря», — сказал Е.Малахов.
В ходе мероприятия молодые экоактивисты поделились своими мнениями по актуальным проблемам отрасли на сегодняшний день. Также от мусора была очищена территория комплекса.
Кроме того, в рамках мероприятия среди молодежи были организованы различные игры и конкурсы. В завершение вечера, участникам пикника были вручены памятные подарки.
Целью организации пикника является повышение экологической культуры среди населения, особенно среди молодежи, и дальнейшее укрепление гармонии с природой.