Qoraqalpog'istonda huquqbuzar qizilmiya o'simligi ildizlarini qazib olayotgan vaqtida to'xtatildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligining Qonliko‘l tuman bo‘limi tomonidan navbatdagi reyd tadbiri oʻtkazildi.
Reyd davomida "Bes ko‘pir" OFY hududidagi fermer xo‘jaligi yerida Beruniy tumanida yashovchi fuqaro D.G. noqonuniy ravishda davlat zaxira yeridan 715 kg qizilmiya oʻsimligi ildizlarini qazib olayotgan vaqtida toʻxtatildi.
Huquqbuzar tomonidan tabiatga 2 million 359 ming 500 so'm zarar yetkazilganligi aniqlandi. Shuningdek, D. G. BHMning 3 barobari — 990 000 so'm miqdorida jarimaga tortildi. Fuqaro qilmishi uchun jami 3 million 349 ming 500 so'm to'laydigan bo'ldi.

В Каракалпакстане пресечено незаконное выкапывание растений солодки
Очередной рейд проведен Канликульским районным отделом Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Каракалпакстан.
В ходе рейда на территории фермерского хозяйства АСГ «Беш куприк» Берунийского района,  во время выкапывания растения солодки, был остановлен гражданин Д.Г. При этом 715 кг растения уже были выкопаны.
Причиненный ущерб растительному миру составил 2 млн 359 тыс. 500 сумов. Также Д.Г. был оштрафован на 3 БРВ – 990 000 сумов. Всего за своершенное правонарушение выплатит 3 млн 349 тыс 500 сумов.
Установлено, что правонарушителем нанесен ущерб природе на сумму 2 миллиона 359 тысяч 500 сумов. Также Д. Г. был оштрафован на 990 000 сумов, что в 3 раза превышает размер BHM. Всего за совершенное преступление гражданин должен выплатить 3 миллиона 349 тысяч 500 сумов.