“Oʼzbekiston – 2030” strategiyasi masalalari muhokama qilindi
11-avgust kuni Toshkentdagi “Wyndham” mehmonxonasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi muhokamasiga bagʼishlangan xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalalari va ekologiya qoʼmitasi raisi Boriy  Аlixonov, Suv xoʼjaligi vazirining birinchi oʼrinbosari Аzim Nazarov, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi vakili Sarango Radnaaragcha va Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vaziri oʼrinbosari Jusipbek Kazbekov ishtirok etdi.
Davra suhbati BMTning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda «O‘zbekiston — 2030» strategiyasi va uni 2023-yilda amalga oshirish chora-tadbirlari loyihalarining jamoatchilik muhokamasi doirasida tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarning strategiyaning “Suvni tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish” yo‘nalishiga bagʼishlangan "Аholi uchun qulay ekologik sharoitlarni yaratish, shu jumladan suv resurslarini tejash" mavzusidagi fikrlari tinglandi.
Taʼkidlash joizki, «O‘zbekiston — 2030» strategiyasida 5 ta yo‘nalish boʼyicha 100 ta maqsad nazarda tutilgan.  Jumladan, 14 ta hududda ekologik toza hudud rejimini joriy qilish, 14 ta qarovsiz hayvonlarni saqlash faoliyati bilan shugʼullanuvchi pitomniklar yaratish, har yili “Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida 200 million tup daraxt ekib borish, 2030-yilga kelib yashillik darajasini 30 foizga yetkazish, 30 million tup koʼchatdan iborat “yashil belbogʼ”lar barpo etish, respublikada oʼrmon bilan qoplangan maydonlarni 6,1 million gektarga, Orolboʼyi mintaqasidagi oʼrmonzorlarni esa 2,3 million gektarga yetkazish, Orol dengizining qurigan tubida qoʼshimcha 800 ming gektar yashil maydonlarni barpo etib, ularning umumiy hajmini 3,5 million gektarga yoki hududning 85 foiziga yetkazish, qattiq maishiy chiqindilarni toʼplash va olib chiqish xizmatlari bilan qamrab olish darajasini 100 foizga, chiqindilarni qayta ishlash darajasini 65 foizga oshirish maqsad qilingan.

Обсуждены вопросы стратегии «Узбекистан-2030»
11 августа, в гостинице Wyndham в Ташкенте состоялся международный круглый стол по стратегии «Узбекистан-2030».
В мероприятии приняли участие депутат законодательной палаты Олий Мажлиса, Председатель Комитета по вопросам развития региона Приаралья и экологии Борий Алиханов, первый заместитель министра водного хозяйства Азим Назаров, представитель Европейской экономической комиссии ООН Саранго Раднаарагча и заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков.
Круглый стол организован совместно с Представительством ООН в Узбекистане в рамках общественного обсуждения проектов стратегии «Узбекистан - 2030» и мер по ее реализации в 2023 году.
В ходе мероприятия были заслушаны мнения участников по теме «Создание благоприятных экологических условий для населения, в том числе сбережение водных ресурсов», посвященной направлению «Водосбережение и охрана окружающей среды» стратегии.
Следует отметить, в рамках стратегии в 14 регионах будет введен режим экологически чистой зоны, создано 14 питомников, занимающихся сохранением безнадзорных животных, ежегодно в рамках общенациональной программы “Яшил Макон”будут посажены 200 миллионов саженцев, к 2030 году уровень зеленых насаждений достигнет 30 процентов, будет создан "зеленый пояс" из 30 миллионов саженцев, доведение площадей с леснвми насаждениями в республике до 6,1 млн. га, лесных массивов в Приаралье до 2,3 млн. га, создание дополнительных 800 тыс. га зеленых насаждений на высохшем дне Аральского моря, их общая площадь должна быть увеличена до 3,5 миллиона гектаров, или 85% территории, уровень охвата услугами по сбору и вывозу твердых бытовых отходов-до 100%, а уровень переработки отходов-до 65%.