Kattaqo'rg'onda chiqindilarni musiqali usulda olib ketish yo'lga qo'yildi
Samarqand viloyati, Kattaqo'rg'on tumanida “Kattaqo‘rg‘on obod servis” MCHJ tomonidan aholi xonadonlaridan chiqindi olib ketishning musiqali usuli yo'lga qo'yildi.
Endi chiqindi mashinasi baland signal emas, musiqa orqali chiqindilarni olib ketadi.
Ma'lumot uchun, aholi yashash punktlaridan chiqindi yig'adigan maxsus texnika vositalarining baland signal chalib kelishi odamlarning e'tirozlariga sabab bo'layotgan edi. Buni inobatga olgan holda Ekologiya vazirligi tashabbusi bilan chiqindilarni olib ketishning signal usuli o'rniga musiqali usul joriy qilindi.
Bugunga qadar Toshkent, Buxoro, Qashqadaryo, Xorazm viloyatlarida musiqali usul sinov tariqasida yo'lga qo'yilgan. Agar sinov muvaffaqiyatli o'tsa, respublikaning barcha hududlarida shu usuldan foydalaniladi.

В Каттакурганском районе запустили музыкальный метод вывоза мусора
В Каттакурганском районе Самаркандской области организацией «Каттакурган обод сервис» запущен музыкальный метод вывоза мусора из населенных пунктов.
Теперь, вместо сигнального метода, спецтранспорт вывозит мусор под музыку.
Для информации, музыкальный метод вывоза мусора тестируется по причине жалоб на громкие гудки и шум спецавтомобилей, вывозящих мусор из жилых массивов. Учитывая это, по инициативе Министерства экологии вместо сигнального метода вывоза мусора был внедрен музыкальный.
На сегодняшний день музыкальный метод внедрен в качестве тестирования в Ташкентской, Бухарской, Кашкадарьинской и Хорезмской областях. В случае положительного результата, этот метод будет использоваться во всех регионах республики.