22-avgust kuni Toshkent shahrida “Strategik ekologik baholashni (SEB) amalga oshirishga ko‘maklashish” loyihasi bo‘yicha manfaatdor tomonlarning maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan maqsad manfaatdor tomonlarga SEBning dastlabki baholashi doirasida amalga oshirish uchun zarur bo'lgan loyiha faoliyatini tushuntirish, amalga oshirish muddati va manfaatdor tomonlarni jalb qilish rejasini muhokama qilishdir.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha manfaatdor tomonlardan tavsiyalar to‘plash rejalashtirilmoqda, bu esa O‘zbekistondagi ixtisoslashtirilgan ekologik konsalting kompaniyasi tomonidan SEBni ishlab chiqish va joriy etishni yanada takomillashtirishga yordam beradi.
Tadbirda O‘zbekiston vazirlik va idoralari, xalqaro tashkilotlar, jumladan, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), BMT Taraqqiyot dasturi (BMTTD), Osiyo taraqqiyot banki va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
“Bugun biz manfaatdor tomonlar bilan “Chorvoq” turizm iqtisodiy zonasi uchun strategik ekologik baholash loyihasi bo‘yicha maslahat seminarini o‘tkazmoqdamiz. Ushbu loyiha hududga jalb qilingan infratuzilma, binolar va korxonalarga investitsiyalarning ekologik barqarorligini taʼminlashda hukumatga yordam beradi. Ma'lumki, bu sayyohlar uchun juda mashhur mintaqa bo'lib, u kelgusida investitsiyalarni jalb qilish va o'sish uchun katta imkoniyatlarga ega, shuning uchun hozirgi vaqtda atrof-muhitning hozirgi holatini baholash juda muhimligi, buning keyingi rivojlanishi qanday ta'sir qilishi mumkinligini tushunishimiz kerak. Hukumatda bu sohaga sarmoyalarni ustuvorlashtirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar va rejalar bo‘lishi muhim”, dedi GGGIning mamlakatdagi vakili doktor Aaron Rassel.
Loyiha rahbari Goin Lorian ham Fransiya taraqqiyot agentligining O‘zbekistondagi o‘rni haqida gapirdi.
“Agentligimiz, asosan, suv ta’minoti, kanalizatsiya va chiqindilarni boshqarish loyihalarini moliyalashtiradi. Shuningdek, bizda yashil iqtisodiyot loyihasi mavjud bo‘lib, biz GGGI ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi yordamida strategik ekologik ekspertiza o‘tkazamiz. U iqlim va atrof-muhitni baholashni mahalliy muassasalarning strategik rejalariga integratsiyalashdan iborat bo'lib, ularga ushbu mavzularni rejalashtirish dasturlariga kiritishga yordam beradi", dedi u.
Yig‘ilishda Chorvoq TRZni rivojlantirishning bosh rejasi va istiqbollari, Bo‘stonliq viloyatining imkoniyatlari va muammolari, ekologik muammolarni interaktiv tarzda aniqlash, guruh muhokamalari, atrof-muhitni strategik baholashni o‘rganish uchun ma’lumotlarni yig‘ish bo‘yicha tajriba almashish, asosiy g'oyalar va keyingi rejalar haqida yalpi hisobot taqdimotlari o'rin oldi.
Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi ko‘magida Global yashil o‘sish instituti (GGGI) tomonidan Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, 2023-yil 15-fevralda GGGI va AFD o‘rtasida “Atrof-muhitni strategik ekologik baholashni (SEB) qo‘llab-quvvatlash” loyihasi bo‘yicha kelishuv imzolangan.
Loyiha ishlab chiqilayotgan va SEBga bog'liq bo'lgan sektoral siyosatni/dasturni aniqlashga, tajriba SEB o'tkazishga va pilot loyiha davomida to'plangan tajribani umumlashtirishga qaratilgan bo'lib, bu turizmni barqaror rivojlantirish siyosatini rejalashtirish jarayonida atrof-muhit muhofazasini hisobga olgan holda SEB yondashuvlarini amalga oshirish imkonini beradi. GGGI AFD tomonidan jalb qilingan ixtisoslashtirilgan ekologik konsalting kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladigan SEB uchun asosiy shart-sharoitlarni yaratish uchun javobgardir.

В Ташкенте обсудили методы СЕО для устойчивого развития туризма с учетом охраны окружающей среды
22 августа в Ташкенте состоялась консультационная встреча заинтересованных сторон по проекту «Поддержка реализации пилотной стратегической экологической оценки (СЕО)».
Целью консультационной встречи является обеспечение понимания заинтересованными сторонами мероприятий проекта, необходимых для реализации в рамках предварительной оценки СЕО, обсуждение сроков реализации и плана взаимодействия с заинтересованными сторонами. По итогу встречи планируется собрать рекомендации заинтересованных сторон, которые в дальнейшем помогут усовершенствовать разработку и проведение СЕО со стороны специализированной экологической консалтинговой компанией в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств Узбекистана, международных организаций, среди которых Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ), Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), Азиатский банк развития и другие.
«Сегодня мы проводим консультационный семинар с заинтересованными сторонами по проекту стратегической экологической оценки специально для туристической экономической зоны «Чарвак». Этот проект окажет поддержку правительству в обеспечении экологической устойчивости инвестиций в инфраструктуру, здания и предприятия, которые привлекаются в эту зону. Как вы знаете, это очень популярный регион для туристов и он имеет большой потенциал для привлечения дальнейших инвестиций и роста, поэтому для нас сейчас очень важно оценить текущее состояние окружающей среды понять, каким будет вероятное воздействие дальнейшего развития этой области. Чтобы у правительства были четкие ориентиры и план, как расставить приоритеты инвестиций в этой сфере»,
– рассказал страновой представитель GGGI  Др.Аарон Рассел.
Также о роли Французского Агентства развития в Узбекистане рассказала руководитель проекта Гоин Лориан.
«Наше агентство финансирует в основном проекты по водоснабжению, санитарии и управлению отходами. Также у нас есть проект по зеленой экономике, в рамках которого мы проводим стратегическую экологическую оценку с помощью представительства GGGI в Узбекистане. Она направлена на включение оценок климата и окружающей среды в стратегические планы местных учреждений для предоставления им помощи по включению этих тем в свои приложения для планирования».
В рамках встречи пройдут презентации мастер-плана и перспектив развития СТЗ Чарвак, возможностей и проблем Бостанлыкского района, интерактивное определение приоритетов экологических проблем, групповые дисскусии, обмен опытом по сбору данных для исследования СЭО, пленарный доклад о ключевых идеях и презентация следующих шагов.
Организатором мероприятия выступил Глобальный институт зелёного роста (GGGI) совместно с Французским агентством развития (AFD) при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Для справки: 15 февраля 2023 года GGGI и AFD подписали соглашение по проекту «Поддержка реализации пилотной стратегической экологической оценки (СЕО)».
Проект нацелен на определение отраслевой политики/программы, находящейся на стадии разработки и подлежащей СЕО, проведение пилотной СЕО и обобщение опыта, полученного в ходе пилотного проекта, что позволит внедрить подходы СЕО в процесс планирования политики по устойчивому развитию туризма с учетом охраны окружающей среды. GGGI отвечает за создание базовых условий для проведения СЕО, которая будет осуществляться специализированной экологической консалтинговой компанией, привлекаемой со стороны AFD.