Farg‘onadagi korxonada changdan briketlar tayyorlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Farg‘ona viloyati, Qo‘shtepa tumanidagi “Global textile infinity” to‘qimachilik korxonasiga press-tur tashkil etildi.
Press-turda Ekologiya vazirligi masʼullari, vazirlikning Farg‘ona, Аndijon, Namangan viloyati boshqarmalari xodimlari, jurnalist hamda blogerlar qatnashdi.
Ma’lumot uchun, “Global Textile Infinity” mamlakatimizdagi eng yirik va zamonaviy uskunalarga ega bo‘lgan yetakchi to‘qimachilik korxonalaridan biridir. 2000 ta ish o‘rni yaratilgan korxonada eng yaxshi ip-kalava, kulrang va bo‘yalgan trikotaj matolarni ishlab chiqarish bilan birga paxta yetishtirish va uni qayta ishlashning to‘liq jarayoni yo‘lga qo‘yilgan. Korxonaga Shveytsariyaning “Rieter machine works” uskunalari o‘rnatilgan, shuningdek, sifat laboratoriyasi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Korxonada ekologiya va atrof-muhitga salbiy taʼsir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan omillarni bartaraf etish hamda ularning oldini olishga alohida eʼtibor qaratilib, bu borada istiqbolli loyihalarning amalga oshirilayotgani ham muhim jihatlardan biri sanaladi. Press-tur davomida ishtirokchilarga mazkur loyihalar haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Xususan, korxonada “yashil iqtisodiyot”dan kelib chiqqan holda ishlab chiqarishda energiya tejamkor texnologiyalar qo‘llanmoqda. Inshootning tom qismiga quyosh panellarini o‘rnatish bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar natijasida qariyb 23 foizgacha energiya samaradorligiga erishish mumkin.
Korxonada ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘lgan changlardan tayyorlanayotgan briketlar, ayniqsa, ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Maʼlum qilinishicha, korxonaga o‘rnatilgan zamonaviy va eng so‘nggi texnologiyalar chang-gazlarni atmosferaga chiqarib yubormasdan, maxsus qurilmalarda ushlab qoladi. To‘plangan chang qayta ishlanib, briket qilinadi, natijada korxonaning ekologiyaga bo‘lgan taʼsiri ham kamayadi.
Press-tur davomida korxonada yomg‘ir va qor suvlaridan samarali foydalanish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyiha bilan ham tanishtirildi. Ta’kidlash kerakki, korxonaning tom qismida hosil bo‘lgan yomg‘ir va qor suvlari shunchaki oqizib yuborilmaydi, balki maxsus idishlarda to‘planadi va to‘plangan suv filtrdan o‘tkazilgandan so‘ng hududdagi obodonlashtirish ishlari va daraxtlarni sug‘orishga sarflanadi.
Tadbir davomida ishtirokchilar korxonaning yashil maydoniga ekilgan daraxtlarni ko‘zdan kechirishdi. “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida korxonaning 1,8 gektar yeriga kuz va bahorgi daraxt ekish mavsumida yana 1000 tupdan ortiq daraxtlar ekilishi rejalashtirilgani haqida maʼlumotlarga ega bo‘lishdi.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организовало пресс-тур на текстильное предприятие Global Textile Infinity в Куштепинском районе Ферганской области.
В пресс-туре приняли участие представители Министерства экологии, сотрудники территориальных Управлений Ферганской, Андижанской и Наманганской областей, журналисты и блогеры.
Для справки: Global Textile Infinity — одно из ведущих текстильных предприятий Узбекистана. На предприятии создано 2000 рабочих мест, налажен полный процесс выращивания и переработки хлопка, а также производство качественной пряжи и окрашенного трикотажа. Здесь установлено швейцарское оборудование Rieter Machine works, а также работает лаборатория качества.
На предприятии уделяется особое внимание устранению и профилактике факторов, способных оказать негативное воздействие на экологию и окружающую среду, одним из важных аспектов является реализация перспективных проектов в этом направлении. В ходе пресс-тура участникам была предоставлена подробная информация об этих проектах.
В частности, компания использует в производстве энергосберегающие технологии на основе «зеленой экономики». В результате принимаемых мер по установке солнечных панелей на крыше здания, энергоэффективность достигнута до 23%.
Особый интерес у участников пресс-тура вызвали брикеты, изготовленные из пыли, образующейся в процессе производства на предприятии. Отмечается, что установленные на предприятии новейшие технологии улавливают пыль и газы в специальных устройствах, не выбрасывая их в атмосферу. Собранная пыль перерабатывается и брикетируется, в результате чего снижается негативное воздействие производственного процесса предприятия на окружающую среду.
В ходе пресс-тура был также представлен проект по эффективному использованию дождевой и талой воды на предприятии. Следует отметить, что дождевая и снеговая вода, образующаяся в кровельной части предприятия, не просто сливается, а собирается в специальные емкости, фильтруется и расходуется на ландшафтные работы и полив деревьев на территории.
В ходе мероприятия участники осмотрели деревья, посаженные в зеленой зоне предприятия. Была представлена информация, что в рамках национального проекта «Зеленое пространство» в осенне-весенний сезон планируется посадить более 1000 деревьев на 1,8 га земли предприятия.