Qo‘qonda daraxtlar kesilishi natijasida 184 million 800 ming so‘m zarar yetkazildi. Hujjatlar prokuraturada
2781
Ijtimoiy tarmoqlarda Qo‘qon shahridagi "Oltin vodiy" MFY Movarounnahr ko‘chasida moratoriy talablariga zid ravishda qasddan ikki tup yasen daraxti kesilganligi haqida xabar tarqaldi.
Holat Farg‘ona viloyati Ekologiya boshqarmasi Qo‘qon shahar inspeksiyasi davlat inspektorlari tomonidan o‘rganildi.  O‘rganishlar davomida “Oltin vodiy” MFYning A.T.Xo‘qandiy mavzesi hududida ikki tup yasen daraxti qurilish ishlari amalga oshirish jarayonida kesilib, ildizi bilan qo‘porilganligi aniqlandi.
Bu bilan “O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”gi Qonunning 37-moddasining ikkinchi qismi talablari qo‘pol ravishda buzilgan. Shuningdek, moratoriy talablariga amal qilinmagan.
Holatga ko‘ra huquqbuzar K.A.ga nisbatan o‘simlik dunyosiga yetkazilgan 184 million 800 ming so‘m zarar hisoblandi. Hujjatlar holatga huquqiy baho berish va tegishli chora ko‘rish uchun Qo‘qon shahar prokuraturasiga topshirildi.

В результате вырубки деревьев в Коканде нанесен ущерб в размере 184 млн 800 тыс. сумов. Документы направлены в прокуратуру
В социальных сетях распространилась информация о вырубке двух деревьев ясеня вопреки требованиям моратория по улице Мовароуннахр МСГ «Олтин Водий» в городе Коканд.
Ситуацию изучили государственные инспекторы Кокандской городской инспекции Управления экологии Ферганской области. В результате исследования установлено, что два ясеня были срублены и выкорчеваны в ходе строительных работ на территории МСГ «Олтин водий» в районе А.Т.Ходжентской части города.
Этим грубо нарушены требования части второй статьи 37 Закона «Об охране и использовании растительного мира». Также нарушены требования моратория.
По материалам дела, к правонарушителю К.А. предъявлен ущерб, причиненный растительному миру в размере 184 млн 800 тыс. сумов. Для правовой оценки ситуации и принятия соответствующих мер документы дела направлены в прокуратуру.