Bishkekda iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish uchun barvaqt ogohlantirish tizimlari muhokama qilinmoqda
4237
Tadbirda O'zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi kotibiyati rahbari Qadamboy Saytov ham ishtirok etmoqda.
"Yaqinda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida alohida bo‘lim suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari va vazifalariga alohida e'tibor qaratilgan. Shuningdek, erta ogohlantirish darajasini, xavf prognozlarining ishonchliligini va agrometeorologik prognozlarning ishonchliligini maksimal qiymatlarga yetkazish rejalashtirilgan, — dedi Qadamboy Saytov. — Ushbu muammolarni hal etishning eng samarali yo‘li mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish va birgalikda harakat qilishdir".
Ta’kidlash joizki, muloqot davomida mintaqada iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirishning asosiy omili sifatida erta ogohlantirish tizimlariga alohida e’tibor qaratiladi.
Ma’lumot uchun, iqlim o‘zgarishi kontekstida erta ogohlantirish tizimlari barqarorlikni oshirish, zaiflikni kamaytirish va xavfli iqlim hodisalarining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini minimallashtirish uchun muhim vosita bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbirda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining “Hamma uchun erta ogohlantirish” tashabbusi alohida ta’kidlandi, unda 2027-yilgacha Yer yuzidagi har bir insonning barvaqt ogohlantirish tizimlari bilan himoyalanishini ta’minlash majburiyati ko‘zda tutilgan.
Muloqotda mintaqaviy o‘zgarishlar va iqlim beqarorligi xavfi haqida xabardorlikni oshirish ham muhokama qilinadi.

В Бишкеке обсудили системы раннего оповещения об устойчивости к изменению климата
Сегодня, 21 сентября, в столице Кыргызстана – Бишкеке начал работу Второй диалог на высоком уровне об изменении климата и устойчивости к внешним воздействиям в регионе Центральной Азии «Системы раннего предупреждения об устойчивости к изменению климата».
В мероприятии принимает участие делегация Узбекистана во главе с Руководителем Секретариата Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Кадамбоем Сайтовым.
«В недавно принятой стратегии «Узбекистан-2030» отдельный раздел посвящен вопросам и задачам экономии водных ресурсов и охраны окружающей среды. Также повышению уровня раннего предупреждения, достоверности прогнозов, рисков, достоверности агрометеорологических прогнозов до максимальных запланированных значений», – сказал Кадамбой Сайтов. «Самый эффективный способ решения этих проблем – это расширение регионального сотрудничества и совместные действия», – добавил он.
Стоит отметить, что в ходе диалога особое внимание будет уделено системам раннего предупреждения как ключевому фактору повышения устойчивости к изменению климата в регионе.
Для справки, системы раннего оповещения в условиях изменения климата служат важнейшим инструментом повышения устойчивости, снижения уязвимости и минимизации социально-экономических последствий опасных климатических явлений.
В ходе мероприятия была особо отмечена инициатива Генерального Секретаря ООН «Раннее оповещение для всех», в котором он призвал к стремлению обеспечить к 2027 году каждого человека на Земле защитой систем раннего оповещения.
Диалог также сосредоточится на региональных изменениях и повышении осведомленности о рисках нестабильности климата.