Noyob hayvonlar, kamyob o‘simliklar, ekoturizm: “Surxon” qo‘riqxonasiga press-tur uyushtirildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan vazirlik tasarrufidagi “Surxon” davlat qo‘riqxonasiga press-tur uyushtirildi.
Press-tur davomida ommaviy axborot vositalari qo‘riqxona tabiati, noyob hayvonlar bilan boshqa jihatlar bilan yaqindan tanishishdi.
“Surxon” davlat qo‘riqxonasi Ko‘hitang tog‘larining sharqiy yonbag‘irlarida joylashgan bo‘lib, dengiz sathidan 850 metrdan 3137 metrgacha balandlikda joylashgan. Viloyatning Sherobod tumaniga qaraydigan bu hudud Turkmaniston Respublikasining davlat chegarasigacha qadar cho‘zilgan.
Qo‘riqxona 1986-yilda tashkil topgan bo‘lib, 23 406,4 gektar maydonni egallaydi. Shundan 12 109,2 gektari o‘rmon bilan qoplangan. Qo‘riqxona hududi 7 bo‘lim, 10 aylanma va 14 kvartalga ajratilgan. Har bir bo‘lim o‘z ichiga muayyan aylanma va kvartallarni oladi.
Qo‘riqxonada 807 turdagi o‘simlik bo‘lib, shulardan 47 xili O‘zbekiston “Qizil kitob”iga kiritilgan. Bundan tashqari, umurtqali hayvonlardan 26 tur sut emizuvchi, 137 tur qush, 24 tur sudralib yuruvchilar, 2 tur suvda va quruqlikda yashovchilar, 5 tur baliqlar — jami 194 tur hayvonot dunyosi vakillari uchraydi. Shulardan 25 turi O‘zbekiston “Qizil kitob”iga kiritilgan.
Qo‘riqxonadagi muhofazaga olingan hayvonlardan 18 turi Xalqaro TMQI “Qizil kitob”iga kiritilgan bo‘lib, morxo‘r yoki burama shoxli echki, buxoro tog‘ qo‘yi muhim ahamiyatga ega bo‘lgan hayvonlar hisoblanadi.
Maʼlumot o‘rnida, qo‘riqxonada hayvonlarning sanog‘ini yuritish, ularni brakonyerlardan himoyalash va yashash areallarini aniqlash maqsadida 22 ta maxsus fotoqopqon o‘rnatilgan. Kunora ana shu fotoqopqonlarga muhrlangan tasvirlar olinadi.
Taʼkidlash joizki, “Surxon” davlat qo‘riqxonasining hozirgi joylashuv o‘rnida qadimda odamlar manzilgoh qilgan. Qo‘riqxonaning deyarli barcha bo‘limlarida tarixiy manzilgohlar, tarixiy yodgorliklar mavjud. Misol uchun, “Surxon” davlat qo‘riqxonasi xududining chegarasida neolit davri odamlarining qoyalarda ov manzaralari tasvirlangan Zarautsoy darasi joylashgan. Bu qoyatosh rasmlarining yoshi 15-20 ming yilga teng. Bugungi kunda yodgorlik to‘laqonli qo‘riqxona xodimlari tomonidan muhofaza qilinadi. Ushbu hududda 395,6 gektarga teng “Zarautsoy qoyatosh suratlari” ekoturizm maskani tashkil etilgan.
“Surxon” davlat qo‘riqxonasidagi “Xatak”, “Shalqon” va “Qizilolma” bo‘limlarida hayvon va o‘simliklardan tashqari qadimiy yodgorliklarni ham uchratish mumkin. Xususan, “Xatak” bo‘limida 2022 yil o‘tkazilgan arxeologik ilmiy izlanishar natijasida neandertal odami davriga to‘g‘ri keladigan manzilgohlar, ish qurollari topilgan.
“Xatak”, “Shalqon” va “Qizilolma” hududlarida o‘simliklarning nihoyatda ko‘p va dorivor turlarini uchratish mumkin. Bu hudud, asosan, Zarafshon archazorlari bilan qoplangan. Hududlarda morxo‘r, Buxoro tog‘ qo‘yi, silovsin, boltayutar, oq boshli qumoy, tasqara kabi noyob hayvon turlari yashaydi. Bundan tashqari bo‘ri, tulki, quyon, jayra, bo‘rsiq, tog‘ suvsari, kaklik va boshqa ko‘plab hayvonlarning yashash makoni ham hisoblanadi.
“Xatak” bo‘limida 700 dan ziyod, “Shalqon” bo‘limida 500 dan ziyod, “Qizilolma” hududida esa 600 dan ziyod o‘simlik turlari mavjud. Qo‘riqxonadagi Bog‘lidara hududida “Аjinakamar” nomi bilan mashhur g‘or bo‘lib, g‘orning ichki uzunligi 60 metrni tashkil etadi.

Редкие животные, ценные растения и экотуризм: организован пресс-тур в Сурханский заповедник
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организовало пресс-тур в Сурханский государственный заповедник при Министерстве.
В ходе пресс-тура представители СМИ ознакомились с уникальной природой заповедника, редкими животными, ценными растениями и другими объектами.
Сурханский государственный заповедник расположен на восточных склонах хребта Кугитанг, на высоте 850-3137 метров над уровнем моря. Эта территория, расположенная в северо-западной части Шерабадского района Сурхандарьинской области, простирается до государственной границы Республики Туркменистан.
Заповедник был создан в 1986 году и занимает площадь 23 406,4 га. Из них 12 109,2 га покрыты лесом. Территория заповедника разделена на 7 участков, 10 округов и 14 кварталов. Каждое отделение включает в себя определенные округи и кварталы.
В заповеднике насчитывается 807 видов растений, 47 из которых занесены в Красную книгу Узбекистана. Кроме того, здесь обитают 26 видов млекопитающих, 137 видов птиц, 24 вида рептилий, 2 вида водных и наземных животных, 5 видов рыб. Общее количество видов животных – 194, 25 из которых занесены в Красную книгу Узбекистана.
Среди охраняемых животных заповедника, 18 видов занесены в Красный список МСОП, среди которых винторогие козлы (мархуры), бухарские горные козлы и другие животные.
Для информации в заповеднике установлены 22 специальные фотоловушки для подсчета животных, защиты их от браконьеров и определения мест их обитания. Кроме того, фотоловушки фиксируют передвижения животных на видео и фото.
Следует отметить, что в прошлом, на территории Сурханского государственного заповедника располагались поселения людей. Практически на всех участках заповедника находятся следы ранних поселений и исторические памятники. Например, на границе территории Сурханского государственного заповедника находится ущелье Зараутсай, где на скалах изображены сцены охоты людей эпохи неолита. Возраст этих наскальных рисунков составляет 15-20 тысяч лет. Сегодня памятник охраняют сотрудники заповедника. На этой территории создан экотуристический центр «Зараутсайные наскальные рисунки» площадью 395,6 га.
Помимо редких животных, ценных растений, древние памятники можно встретить на Хатакском, Шалканском и Кызилолминском участках Сурханского государственного заповедника. В частности, в результате археологических исследований, проведенных в 2022 году в Хатакском отделе, были найдены поселения и орудия труда, соответствующие неандертальскому периоду.
На Хатакском, Шалканском и Кызилолминском участках можно встретить множество видов лекарственных растений. Эта территория в основном покрыта можжевельниками зарафшанскими. В регионах обитают редкие виды животных, такие как мархуры, бухарские горные бараны, рыси, бородачи, белоголовые сипы, черные грифы и другие животные. Кроме того, это среда обитания волков, лисиц, кроликов, джейранов, барсуков, каменной куницы, куропаток и многих других животных.
На Хатакском участке насчитывается более 700 видов растений, на Шалканском – более 500, на Кызиломинском участке – более 600 видов. На Боглидарском участке заповедника находится Аджинакамарская пещера, внутренняя длина которой составляет 60 метров.