Gruziya bilan atrof-muhit muhofazasi va ekoturizmni rivojlantirish borasida qator kelishuvlarga erishildi
15:47
2721
Joriy yilning iyul oyida O‘zbekiston va Gruziya Respublikalari Bosh vazirlari 2023–2024-yillarga moʼljallangan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish boʼyicha Harakatlar dasturini imzolagan edilar.
Shunga muvofiq, Gruziya tomonining taklifiga binoan Tbilisida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vazirligi delegatsiyasi aʼzolarining Gruziya atrof-muhitni muhofaza qilish va qishloq xoʼjaligi vazirligi vakillari bilan ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash boʼyicha tashrifi tashkil etildi.
Tashrif davomida Gruziya tomonining atrof-muhitga taʼsirni baholash, atmosfera havosini va suv resurslarini muhofaza qilish, chiqindilarni boshqarish, ekologik monitoringni amalga oshirish, shuningdek, aylanma iqtisodiyot tamoyilini joriy etish sohalaridagi normativ-huquqiy hujjatlar Yevropa ittifoqining xalqaro standart va normalari asosida qayta ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etilganligi maʼlum qilindi.
Shuningdek, qator uchrashuvlarda Oʼzbekiston tomonining atrof-muhitga taʼsirini baholash, atrof-muhit masalalari boʼyicha qarorlar qabul qilishda jamoatchilik ishtirokini taʼminlash, Orxus konvensiyasiga aʼzo boʼlish hamda Orxus markazlari faoliyatini tashkil etishda Gruziya tajribasini oʼrganishga qiziqish katta ekanligi taʼkidlab oʼtildi.
Qolaversa, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni boshqarish, mazkur hududlarda ekoturizmni rivojlantirish, jumladan, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarning bufer zonalarida turizm xizmatlarini tashkil etish boʼyicha Gruziya tajribasini oʼrganish borasida maʼlumot almashildi.
Tashrif yakunida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash boʼyicha anglashuv memorandumi imzolash, kadrlar malakasini oshirish boʼyicha birgalikda oʼquv seminarlari va treninglar tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Достигнут ряд соглашений по охране окружающей среды и развитию экотуризма Грузией
В июле текущего года Премьер-министры Республики Узбекистан и Грузии подписали Программу действий по развитию двустороннего сотрудничества на 2023-2024 годы.
В целях укрепления двустороннего сотрудничества, по приглашению грузинской стороны, в Тбилиси был организован визит делегации Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и встреча с представителями Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии.
В ходе визита было отмечено, что нормативные правовые акты грузинской стороны в области оценки воздействия на окружающую среду, охраны атмосферного воздуха и водных ресурсов, управления отходами, осуществления экологического мониторинга, а также внедрения принципа экономики обращения были переработаны и внедрены в практику на основе международных стандартов и норм Европейского союза.
Также в ходе ряда встреч было отмечено, что Узбекистан заинтересован в изучении опыта Грузии в области оценки воздействия на окружающую среду, обеспечении участия общественности в принятии решений по экологическим вопросам, присоединении к Орхусской конвенции, организации деятельности Орхусских центров.
Кроме того, состоялся обмен информацией по управлению охраняемыми природными территориями и развитию экотуризма, изучению опыта Грузии в организации туристических услуг в буферных зонах охраняемых природных территорий.
По итогам визита достигнута договоренность о подписании меморандума о взаимопонимании по укреплению двустороннего сотрудничества, об организации совместных образовательных семинаров и тренингов по повышению квалификации кадров.