"Daraxtlar reyestri": yashil ekinlarni asrashga qaratilgan qo'shma loyiha boshlanmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi, "Zamin" fondi va Toshkent shahri hokimligi hamkorligida "Daraxtlar reyestri" yangi qo‘shma loyiha boshlanmoqda.
Dastlabki loyiha Toshkent shahrida boshlanadi. Maqsad yashil ekinlarni, shu jumladan, qurilishni rejalashtirish bosqichida asrash hamda ularning to‘liq hisobini joriy etish, shuningdek, noqonuniy kesish holatlarida chora ko‘rishdir.
Ta'kidlash joizki, loyihaning asosiy vazifasi davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlarni to‘liq xatlovdan o‘tkazib, barcha parametrlari va ahvolini ko‘rsatgan holda daraxtlarning raqamli reyestrini yaratishdan iborat.
Ma'lumot uchun, daraxtlar reyestrining onlayn platformasi davlat idoralarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilinadi, bu shaharsozlikni rejalashtirish, daraxtlarni parvarishlash sifatini yaxshilash hamda ularning hisobini yuritishda inson omilini kamaytirishga xizmat qiladi.

«Реестр деревьев»: запускается новый совместный проект по сохранению зеленых насаждений
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Международным общественным фондом Zamin и Хокимиятом города Ташкента запускается новый совместный проект «Реестр деревьев».
Цель проекта – сохранение и ведение полноценного учета зеленых насаждений, в том числе на этапе планирования строительства, а также принятия мер в случае незаконной вырубки. Первый этап  стартует в Ташкенте.
Стоит отметить, что основной задачей проекта является создание цифрового реестра деревьев, не входящих в государственный лесной фонд, путем полной инвентаризации с указанием всех параметров и состояния деревьев.
Для информации, онлайн-платформа реестра деревьев будет интегрирована с информационными системами государственных органов, что позволит качественно улучшить планирование градостроительства, уход за деревьями и минимизировать человеческий фактор при их учете.