Samarqandda COP-28 munosabati bilan Markaziy Osiyo eko-oromgohi tashkil etiladi
2023-yil 1-5-oktyabr kunlari Samarqand shahrida Barqaror rivojlanish madaniyatini ilgari surish hamda bolalar va yoshlarni iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha Markaziy Osiyo strategiyasini ishlab chiqishga doir Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohi tashkil etiladi.
Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston eko-faollarining 60 nafardan ziyod yetakchisi ishtirok etadi.
Tadbir Birlashgan Arab Amirliklaridagi (BAA) COP 28 – Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konvensiya ishtirokchilari konferensiyasi munosabati bilan o‘tkaziladi.
Markaziy Osiyo eko-oromgohi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, “Zamin” xalqaro jamoat fondi, UNICEF, UNESCO, BMTTD va FAO ko‘magida tashkil etilmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi yoshlarning iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishdagi rolini e’tirof etish, yosh eko-faollarga ekologik taklif va tashabbuslarni ilgari surish uchun platforma taqdim etish hamda Markaziy Osiyoda yoshlar ekologik harakatini integratsiya qilishdan iborat.
Ma'lumot uchun, tadbir doirasida xalqaro ekspertlar ishtirokida seminarlar, uchrashuvlar va Markaziy Osiyo strategiyasi bo‘yicha muhokamalar tashkil etiladi.

В Самарканде пройдет Центральноазиатский молодежный эко-лагерь, приуроченный к  COP-28
С 1 по 5 октября 2023 года в Самарканде будет организован Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь, направленный на разработку Центральноазиатской стратегии по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодёжи в климатическую повестку.
В мероприятии примут участие более 60 лидеров эко-активистов из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Мероприятие приурочено к COP-28 – Конференции сторон Конвенции по изменению климата, которая пройдет с 30 ноября по 12 декабря в Объединённых Арабских Эмиратах (ОАЭ).
ЦА эко-лагерь организован при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства молодежной политики и спорта, Международного общественного фонда «Zamin», ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ПРООН и ФАО.
Основной целью ЦА эко-лагеря является признание роли молодежи в действиях по борьбе с изменением климата, предоставление молодым экоактивистам платформы для выдвижения предложений и эко-инициатив, а также интеграции молодёжного экологического движения в Центральной Азии.
В рамках мероприятия будут организованы семинары, встречи и обсуждения ЦА-стратегии и дорожной карты с международными экспертами.