Oromgoh barqaror rivojlanish madaniyatini targ‘ib qilish hamda iqlim masalalariga bolalar va yoshlarni jalb qilish bo‘yicha Markaziy Osiyo strategiyasini ishlab chiqishga qaratilgan.
2-oktabr kuni “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universitetida bo‘lib o‘tgan tantanali ochilish va bayroq ko‘tarilishi marosimida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Usmon Sharifxo‘jayev, Yoshlar ishlari agentligi direktori o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade, “Zamin” xalqaro jamoat fondi ijroiya organi rahbarining birinchi o‘rinbosari Abduqahhor Abdug‘aniyev ishtirok etdi.
“Biz bu yerga yoshlar va sizning iqlim oʻzgarishi masalalari boʻyicha fikringizni eshitish uchun yigʻildik. Ma’lumki, tabiat chegara bilmaydi, ekologik muammolarni hal etishda mintaqaviy yondashuv, tomonlar o‘rtasidagi muloqot, yoshlarning ishtiroki muhim hisoblanadi. Har kim o‘z fikrini bildirishga haqli,
dedi O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov ochilishda. - Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohi o‘z fikringizni bildirishga imkon beradigan tadbirlardan biridir".
Ta'kidlash joizki, Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmanistonning 60 dan ortiq ekofaol yetakchilari uchun tashkil etilgan “Markaziy Osiyo” eko-oromgohi 30 noyabrdan 12 dekabrgacha Birlashgan Arab Amirliklarida (BAA) bo'lib o'tadigan COP-28 – Iqlim oʻzgarishi boʻyicha konvensiya ishtirokchilari konferensiyasiga toʻgʻri keldi.
“Kun tartibi juda muhim, chunki biz bu jarayonda hal qiluvchi ovozlarni ta’kidlashni istaymiz, dedi YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade yoshlarga. - Umuman olganda, iqlim o‘zgarishi haqida gapirganda, sizlarning hissangiz, ishtirokingiz va fikringizsiz hech qachon jiddiy natijalarga erisha olmaymiz".
Besh kun davomida “YUNISEFning Markaziy Osiyodagi iqlimi”, “Mintaqaviy muammolar va BMTTD tomonidan iqlim oʻzgarishini yumshatish va moslashish chora-tadbirlari”, “YUNISEFning bolalarga oid deklaratsiyasi”, “YUNESKOning GEP tashabbusi”, “Mintaqaviy miqyosdagi loyihalarning amaliy misollari”, “Atrof-muhitni muhofaza qilish va ta’lim vazirliklarining mintaqaviy strategiya bo‘yicha kirish ma’ruzasi”, Markaziy Osiyo yo‘l xaritasi bo‘yicha guruhlarda ishlash, "Ipak yo'li xalqaro turizm va madaniyat universiteti shaxmat turniri, jamoalarda ish natijalari muhokamasi va taqdimoti, “Eko-Zakovat” o‘yini, “O‘zbekistonda ekologik ta’lim” Eko-maktablar loyihasi taqdimoti, xorijiy delegatsiyalar vakillarining Markaziy Osiyodagi ekologik ta’lim dasturlari taqdimoti , “Ipak yoʻli” universitetining “Markaziy Osiyo yoʻl xaritasi” va “Markaziy Osiyo xalqlarining barqaror amaliyoti va anʼanalari” mavzusidagi taqdimotlari, universitet hududida daraxt ekish va boshqa ma'ruza hamda hamda tadbirlar tashkil etildi.
Shuningdek, eko-oromgoh ishtirokchilari uchun “Silk Road Samarkand” sayyohlik majmuasi, "Konigil" turizm qishlog‘i va tarixiy Samarqand shahrining diqqatga sazovor joylariga ekskursiyalar tashkil etildi.
"Markaziy Osiyo eko-oromgohi tashabbusi yoshlardan chiqqani muhim ahamiyat kasb etadi. Yosh ekofaollarning atrof-muhitni muhofaza qilishdagi tashabbuskorliklari biz kattalarni yanada mas'uliyatli bo'lishga undaydi, - dedi “Zamin” xalqaro jamoat fondi ijroiya organi rahbarining birinchi o‘rinbosari Abduqahhor Abdug‘aniyev. - Yoshlar ekologik muammolarni hal qilishda ularning ham ovozini inobatga olishimiz muhim ekanligini ta'kidlashmoqda.
Eko-oromgohda yoshlar, olimlar va xalqaro tashkilotlar vakillari jamoa bo'lib, hamkorlikda ish olib borishadi".
Ma'lumot uchun, Markaziy Osiyo eko-oromgohi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligi, Yoshlar siyosati va sport ishlari vazirligi, “Zamin” xalqaro jamoat fondi, YUNISEF, YUNESKO, BMT Taraqqiyot dasturi va FAO (BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti) ko‘magida tashkil etildi.
Tadbir davomida YUNISEF, BMTTD, FAO va YUNESKO mutaxassislari Markaziy Osiyodagi iqlim o‘zgarishiga e’tibor qaratib, global isish, uning sabablari va oqibatlarini o‘rganib chiqdilar. Yoshlar vakillari xalqaro ekspertlar bilan birgalikda iqlimning mintaqa iqtisodiyoti va ijtimoiy sohasiga ta’sirini ham muhokama qildilar.
“Bugungi eko-oromgoh nafaqat muhim mavzularni muhokama qilish uchun qulay imkoniyat, balki yoshlar ekologiyani asrab-avaylash uchun kurashning faol ishtirokchisiga aylanishining haqiqiy namunasidir,dedi qozog‘istonlik yosh eko-faol Rahima Noken. - Munozaralar davomida menga yoqqan eng qiziqarli g‘oyalardan biri bu “Ish topishda yoki universitetga o‘qishga kirishda ko‘ngillilar soatini joriy etish” bo‘ldi”.
Markaziy Osiyo eko-oromgohining asosiy maqsadi iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda yoshlarning rolini e’tirof etish, yosh ekologik faollarga takliflar va eko tashabbuslarni ilgari surish uchun platforma taqdim etish, shuningdek, Markaziy Osiyoda yoshlar ekologik harakatini integratsiya qilishdan iborat.
Tadbir esdalik nishoniga imzo qo‘yish, eko-oromgohning tantanali yopilishi va bayroqning tushirilishi bilan yakunlanadi.

Голоса ЦА: Эко-активисты из 5 стран обсуждают Центральноазиатскую стратегию по продвижению культуры устойчивого развития
19:07
4781
1 октября 2023 года в историческом городе Узбекистана - Самарканде начал работу Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь, направленный на разработку Центральноазиатской стратегии по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодёжи в климатическую повестку.
В церемонии открытия и поднятия флага, состоявшегося 2 октября в Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь», приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, заместитель министра дошкольного и школьного образования Усман Шарифходжаев, заместитель директора Агентства по делам молодежи Дильнозахон Каттаханова, глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, первый заместитель руководителя исполнительного органа Международного общественного фонда Zamin Абдукаххор Абдуганиев.
«Мы здесь собрались, чтобы услышать молодёжь, и Ваше мнение в вопросах изменения климата. Как вы знаете, природа не знает границ, и региональный подход, диалог между сторонами, участие молодёжи в решении данных проблем — это ключ. Каждый имеет право быть услышанным. Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь является одним из мероприятий, который позволит Вам высказаться»,- сказал на открытии  министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов.
ЦА эко-лагерь, организованный для более чем 60 лидеров эко-активистов из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, приурочен к COP-28 – Конференции сторон Конвенции по изменению климата, которая пройдет с 30 ноября по 12 декабря в Объединённых Арабских Эмиратах (ОАЭ).
«Повестка важна тем, что мы хотим подчеркнуть решающие голоса в этом процессе. В целом, когда мы говорим об изменениях климата, без вашей лепты, вашего участия и возможности каждому из вас высказаться в этом процессе, мы наверное никогда не добьёмся серьёзных результатов», - отметил на открытии мероприятия глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде.
В течение пяти дней организуются такие мероприятия, как лекции «Климат в ЦА от ЮНИСЕФ», «Региональные вопросы и меры по смягчению и адаптации к изменению климата от ПРООН», «Декларация о детях от ЮНИСЕФ», «Инициатива GEP от ЮНЕСКО», «Практические кейсы проектов регионального масштаба», «Вводная лекция по региональной стратегии от Министерства экологии и Министерства образования», работа в группах по дорожной карте ЦА, шахматный турнир Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь», обсуждение и презентация результатов работы в командах, игра Эко-Заковат, презентация проекта Eco-Schools «Эко образование в Узбекистане», презентации эко образовательных программ в ЦА от представителей иностранных делегаций, презентации Университета «Шёлковый путь» по Дорожной карте ЦА и «Устойчивым практикам и традициям народов ЦА», посадка деревьев на территории Университета и др.
Также для участников эко-лагеря организованы экскурсии по туристическому комплексу Silk Road Samarkand, туристической деревне Конигиль и достопримечательностям исторического города Самарканд.
«Важным является то, что инициатива Центральноазиатского эко-лагеря исходит от молодежи. Молодые экоактивисты становятся драйвером идей и тем самым они влияют на нас, взрослых.  Дают нам посыл, чтобы мы в своей работе учитывали их голоса. И именно это произойдёт здесь, в эко-лагере, где будут вместе работать и ребята, и учёные, и представители международных организаций», - рассказал первый заместитель руководителя исполнительного органа Международного общественного фонда Zamin Абдукаххор Абдуганиев.
ЦА эко-лагерь организован при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства молодежной политики и спорта, Международного общественного фонда «Zamin», ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ПРООН и ФАО.
В ходе мероприятия эксперты ЮНИСЕФ, ПРООН, ФАО и ЮНЕСКО в фокусе изменения климата в ЦА рассмотрели вопросы глобального потепления, его причины и последствия. Представители молодежи вместе с международными специалистами также обсудили влияние климата на региональную экономику и социальную сферу.
«Сегодняшний eco camp – это не только хорошая возможность обсудить важные темы, но и настоящий пример того, как молодежь может стать активным участником в борьбе за сохранение нашей планеты», - поделилась мнением юная эко-активистка из Казахстана Рахима Нокен.
«Одна из самых интересных идей, которая мне понравилась на обсуждениях, это «Внедрение волонтёрских часов при трудоустройстве или поступлении в ВУЗ»
, - поделилась мнением юная эко-активистка из Казахстана Рахима Нокен.
Основной целью ЦА эко-лагеря является признание роли молодежи в действиях по борьбе с изменением климата, предоставление молодым экоактивистам платформы для выдвижения предложений и эко-инициатив, а также интеграции молодёжного экологического движения в Центральной Азии.
В завершение мероприятия состоятся памятное подписание таблички, торжественное закрытие эколагеря и спуск флага.