2023-yilda oʻrmonlarni asrash, daraxtlarni ko‘paytirish borasida qanday ishlar amalga oshirildi?
2023-yilda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo’jaligi agentligi tomonidan respublikadagi  oʻrmonlar maydonini kengaytirish, qayta tiklash, muhofaza qilish, qoʻshimcha tarmoqlarni rivojlantirish borasida bir qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, oʻrmon fondining foydalanilmayotgan 3,5 ming gektar yer maydoni oʻzlashtirilib, foydalanishga kiritildi. Oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan jami 200 ming gektar, shundan Qoraqalpogʻiston Respublikasi Moʻynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar, Xorazm viloyatida 10 ming gektar va oʻrmon fondining boshqa hududlarida 5 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” – himoya oʻrmonzorlari qilish va qayta tiklash tadbirlari bajarildi.
Sugʻoriladigan qishloq xoʻjaligi yerlari dala chetlarida 2 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
Ta’kidlash joizki, hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos manzarali, mevali daraxt ekish bugunning dolzarb mavzusiga aylanib ulgurgan. Shu bois oʻrmon xoʻjaliklarida 70 turdagi iqlim sharoitiga mos daraxt va buta koʻchatlarini yetishtirish yoʻlga qoʻyilgan, shundan ignabarglilar 8 tur, tez oʻsuvchi va yaproqbarglilar 25 tur, mevalilar 15 tur, yongʻoq mevalilar 4 tur, choʻl oʻsimliklari 6 tur, har xil turdagi manzarali butalar 13 turni tashkil etadi.
Shuningdek, oʻrmon barpo qilish, niholxona va koʻchatxonalar tashkil etish hamda koʻkalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 980 tonna urugʻlari jamgʻarildi. Tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalar turlaridan 787 gektar maydonda niholxona, koʻchatxonalar barpo qilindi. Natijada jami 101 mln, shundan, 32 millionta tut, 16 millionta terak va pavlovniya, 53 milllionta boshqa turdagi manzarali, mevali daraxt hamda butalarning nihol va koʻchatlari yetishtirildi.
Qolaversa, 46 586 gektar maydonda kasallik va zararkunandalarni aniqlash ishlari olib borilib, jami 21 066 gektar, shundan 19 315 gektar maydonda biologik usulda qarshi kurashish tadbirlari olib borildi. Oʻrmon fondi yerlarida jami 5280 gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop oʻsimliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 4845 tonna xom ashyo tayyorlandi. Qoʻshimcha tarmoqlarni rivojlantirish maqsadida oʻrmon fondi yerlarida 5641 tonna qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirilib, chorva bosh soni 31 mingga, parranda 417 mingga, asalari oilasi soni 109 mingga yetkazildi.
“Yashil hudud” DUK tomonidan Fargʻona viloyatida 9,3 gektar maydonda “yashil bogʻlar” barpo qilingan boʻlsa, Sirdaryo viloyatining Sayxunobod va Sirdaryo tumanlarida yer tayyorlash ishlari yakunlandi. Hozirgi kunda boshqa hududlarda ham yer tayyorlash ishlari boshlanmoqda.
Bundan tashqari, Jizzax viloyatining Zomin tumanida Zomin davlat oʻrmon xoʻjaligida 110 gektar maydonda “yashil bogʻ” tashkil etish maqsadida 44 mingta daraxt koʻchatlari ekish rejalashtirilgan.

Что было сделано в 2023 году для сохранения и восстановления лесов?
В 2023 году Агентством лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проведен ряд мероприятий, направленных на расширение, восстановление, охрану и развитие дополнительных участков лесной площади республики.
В частности, около 3,5 тыс. гектаров неиспользуемых земель лесного фонда освоено и введено в использование. Общая площадь лесных хозяйств в республике составляет 200 тыс. га, из них 128 тыс. га в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан,  40 тыс. га в Бухарской области, 17 тыс. га в Навоийской области, 10 тыс. га в Хорезмской области и 5 тыс. га на других территориях лесного фонда. Также на площади 2 тыс. га орошаемых сельскохозяйственных земель созданы лесные полосы.
Стоит отметить, актуальной задачей в настоящее время является посадка декоративных и плодовых деревьев, адаптированных к почвенно-климатическим условиям регионов. В результате выполненных работ, в лесхозах выращено 70 видов саженцев деревьев и кустарников, пригодных к климатическим условиям, в том числе 8 видов хвойных деревьев, 25 видов быстрорастущих и лиственных, 15 видов плодовых, 4 вида ореховых, 6 видов пустынных растений и 13 видов декоративных кустарников.
Также в целях лесовосстановления, создания питомников и озеленительных мероприятий собрано 980 тонн семян деревьев и кустарников. На площади 787 га из видов декоративных, плодовых деревьев и кустарников, подходящих для почвенно-климатических условий созданы питомники. В результате выполненных работ выращено 101 млн деревьев, в том числе 32 млн тутовника, 16 млн тополя и павловнии, 53 миллиона других видов декоративных и плодовых деревьев и кустарников.
Кроме того, на площади 46 586 гектаров были проведены работы по выявлению болезнетворных микроорганизмов и вредителей растений. В результате на площади 21 066 гектаров проведены очистительные мероприятия, из них 19 315 гектаров земель были охвачены биологическими методами борьбы. На землях лесного фонда на площади 5280 гектаров была создана плантация лекарственных и пищевых растений, заготовлено 4845 тонн сырья.
В целях развития дополнительных отраслей на землях лесного фонда выращено 5641 тонна сельскохозяйственной продукции, а также доведено поголовье скота до 31 тысячи, птицы –до 417 тысяч, семейства пчелиных  – до 109 тысяч.
Кроме того, ГУП «Яшил худуд» на площади 9,3 га в Ферганской области созданы «зеленые сады», а также завершены работы по подготовке земель в Сайхунабадском и Сырдарьинском районах Сырдарьинской области. В настоящее время работы по подготовке земель стартуют и в других регионах.
Также в целях создания «зеленого сада» на площади 110 гектаров в Зааминском районе Джизакской области, планируется посадить 44 тысячи саженцев деревьев.