CRIC 21: Samarqandda BMTning cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha konferensiyasi bo‘lib o‘tadi
2023-yilning 13–17-noyabr kunlari Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li" kongress-xollda BMT Konvensiyasi (CRIC 21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir doirasida Afrika, Osiyo, Lotin Amerikasi va Karib havzasi, Shimoliy O‘rtayer dengizi, Markaziy va Sharqiy Yevropa uchun konvensiyani amalga oshirish bo‘yicha ishtirokchi davlatlar o‘rtasida maslahatlashuvlar o‘tkaziladi.
CRIC 21 davomida tomonlar Birlashgan Millatlar Tashkilotining Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyasining (UNCCD) 2018–2030-yillarga mo‘ljallangan Strategiya asoslarining strategik maqsadlariga muvofiq amalga oshirilishini va maqsadli tavsiyalar berish maqsadida uning borishini ko‘rib chiqadilar.
Shuningdek, konferensiyada yerning degradatsiyasiga betaraflik (LDN) maqsadlarini belgilash borasida ixtiyoriy sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlash bo'yicha aniq tadbirlar va strategiya Global mexanizm va tegishli hamkorlar, shu jumladan, LDN jamg'armasi ko'magida qay tarzda amalga oshirilayotgani haqida ma'lumot beriladi.
Bundan tashqari, qurg'oqchilikni samarali boshqarish siyosati va uni amalga oshirish bo'yicha hukumatlararo ishchi guruhi CRIC21 doirasida o'z taraqqiyot hisobotini taqdim etadi. Shuningdek, 7/COP15 qaroriga (I-ilova) muvofiq, 2018–2030-yillarga mo‘ljallangan UNCCD Strategik asosini amalga oshirishni yanada takomillashtirish bo‘yicha kelgusidagi harakatlarni belgilab olish va mustaqil baholashni ta’minlash maqsadida qo‘shma maslahatlashuv o‘tkaziladi.
Tomonlar so‘rovlariga muvofiq sessiya Tomonlar va ularning hamkorlari o‘rtasida interaktiv fikr almashishga yordam beradi.

CRIC 21: В Самарканде пройдет Конференция ООН по борьбе с опустыниванием
С 13 по 17 ноября 2023 года в конгрес-холле «Шёлковый путь» города Самарканд пройдет 21 сессия Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН (CRIC 21).
В рамках мероприятия пройдут консультации стран-участниц по осуществлению Конвенции для Африки, Азии, Латинской Америки и Карибского бассейна, Северного Средиземноморья, а также Центральной и Восточной Европы.
В ходе CRIC 21 стороны рассмотрят осуществление Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) в соответствии со Стратегическими целями Рамочной стратегии КБО ООН на 2018–2030 годы и ход ее реализации с целью предоставления целевых рекомендаций. Также будет представлена обновленная информация о конкретных мероприятиях по поддержке Сторон в их добровольных усилиях по установлению целевых показателей нейтральности деградации земель (LDN) и о том, как страны реализуют стратегию при поддержке Глобального механизма и соответствующих партнеров, включая Фонд LDN.
Кроме того, в рамках CRIC21 Межправительственная рабочая группа по эффективной политике и мерам по осуществлению борьбы с засухой представит свой отчет о ходе работы. Также в соответствии с решением 7/COP15 (Приложение I) будут проведены совместные консультации для вынесения рекомендаций и независимой оценки в целях определения возможных будущих действий по дальнейшему совершенствованию реализации Стратегической рамочной программы КБОООН на 2018–2030 годы.
В соответствии с запросами Сторон сессия будет способствовать интерактивному обмену мнениями между Сторонами и их партнерами.