23-oktyabr — Xalqaro qor qoploni kuni!
Shu kuni dunyoning ko'plab mamlakatlarida qor qoploni va uning ekotizimlarini saqlashni targ'ib qilishga qaratilgan ekologik va ma'rifiy tadbirlar o'tkaziladi.
Qor qoploni, qor leopardi yoki irbis — Markaziy Osiyo tog'larida yashovchi mushuksimonlar oilasiga kiruvchi yirik yirtqich sutemizuvchi hisoblanadi. Qor qoploni faqat sovuq iqlim sharoitida yashaydigan oilaning yagona a'zosi. Mahalliy keng tarqalgan kichik tur bo'lib, butunlay yo'q bo'lib ketish arafasida. O'zbekiston Qizil kitobiga va TMXI qizil ro'yxatiga kiritilgan.
Ta'kidlash joizki, qor qoploni 2024-yil 12–17-fevral kunlari Samarqand shahrida birinchi marta bo'lib o'tadigan yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarini saqlash bo'yicha Konvensiya (CMS COP14) tomonlari konferensiyasi 14-yig'ilishining ramzi sifatida tanlangan.
CMS COP14 logotipida Markaziy Osiyo yodgorliklarining mashhur plitkalarini eslatuvchi naqsh bilan bezatilgan qanotli qor qoploni tasvirlangan. Bu hayvon O'zbekistondagi biologik xilma-xillikning asosiy turlaridan biri bo'lib, 12 mamlakat hududida tarqalgan. Qudratli yirtqich Samarqandning afsonaviy ramzi bo'lib, butun mamlakat bo'ylab "Sherdor" madrasasidan O'zbekiston milliy banknotalarigacha keng tarqalgan.
Xavotirli tomoni, so'nggi o'n yilliklarda qor qoplonining soni tobora kamayib bormoqda. Bugungi kunda yovvoyi tabiatda atigi 2700-3300 ta qor qoploni yashaydi (manba: TMXI yo'qolib ketish xavfi ostida bo'lgan turlarning qizil ro'yxati). Hozirgi vaqtda O'zbekistonda qor qoplonlarining umumiy soni turli hisob-kitoblarga ko'ra 30-50 tadan 80-120 tagacha. Gʻarbiy Tyan-Shanda 10–15 tadan 30–40 tagacha, Pomir–Oloyda – 20–30 tadan 50–80 tagacha qor qoploni qayd etilgan.
Qor qoplonini ovlash qatʼiyan taqiqlangan. Hisor, Zomin, Chotqol qoʻriqxonalari va Ugom-Chotqol milliy tabiat bogʻida muhofaza ostiga olingan. SITESning I Ilovasiga kiritilgan.

23 октября – Международный день снежного барса!
В этот день во многих странах мира проводятся эколого-просветительские мероприятия, направленные на пропаганду сохранения барса и его экосистем.
Снежный барс, снежный леопард или ирбис – крупное хищное млекопитающее животное семейства кошачьих, обитающее в горах Центральной Азии. Это единственный современный представитель семейства, проживающий исключительно в холодном климате. Ирбис является локально распространенным подвидом и находится на грани полного исчезновения. Внесен в Красную книгу Узбекистана и Красный список МСОП.
Знаменательно то, что это животное выбрано символом предстоящего 14-го заседания Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14), которая впервые пройдет в историческом городе Самарканд с 12 по 17 февраля 2024 года.
На логотипе CMS COP14 изображен крылатый снежный барс, украшенный узором, напоминающим знаменитые лазурные изразцы памятников Центральной Азии. Стоит отметить, ирбис является одним из ключевых видов биоразнообразия в Узбекистане, ареал которого простирается на территории 12 стран. Могучая и неуловимая большая кошка также является легендарным символом Самарканда, который широко распространен по всей стране, от великолепного входа в историческую школу медресе Шер-Дор до национальных банкнот Узбекистана.
Обеспокоенность вызывает то, что в последние десятилетия численность этого хищника неуклонно снижается. Сегодня в дикой природе обитает всего 2700-3300 этих особей (Источник: Красный список исчезающих видов МСОП). В настоящее время общее количество ирбисов  в Узбекистане составляет по разным оценкам от 30–50 до 80–120 особей. В Западном Тянь–Шане, по экспертным оценкам, насчитывается от 10–15 до 30–40 особей, на Памиро–Алае – от 20–30 до 50–80 особей снежного барса.
Охота на снежного барса строго запрещена. Охраняется в Гиссарском, Зааминском, Чаткальском заповедниках и Угам–Чаткальском Национальном парке. Включен в Приложение I СИТЕС.