COP28: “O‘zbekiston” pavilyonida Markaziy Osiyodagi qum va chang bo'ronlari manbalarini xaritalash va xavfni yumshatish masalasi muhokama qilindi
08:50
3193
Dubay shahridagi “Dubai Expo” markazidagi "O‘zbekiston" pavilyonida "Markaziy Osiyodagi chang bo'ronlari manbalarini xaritalash va yumshatish" mavzusida tadbir o‘tkazildi.
COP28 — Butunjahon iqlim forumi doirasida tashkil etilgan seminarda BMT Bosh kotibi oʼrinbosari, choʼllanishga qarshi kurash konvensiyasi (UNCCD) ijrochi kotibi Ibrohim Tiau, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi ECE/FAO oʻrmon va yogʻoch xoʻjaligi, oʻrmonlar, yer va uy-joy boʻlimi boshligʻi Liliana Annovazzi-Jakab, Finlyandiya meteorologiya instituti direktori Harri Kalevi Pietarila, ekspertlar, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda nutq so‘zlagan Ibrohim Tiau  Samarqandda bo‘lib o‘tgan CRIC21 — BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasiga alohida to‘xtaldi. U sessiya davomida turli dolzarb mavzularni muhokama qilinganini, shuningdek, O‘zbekistonda cho‘llanishga qarshi samarali islohotlar olib borilayotganini ta'kidladi.
"CRIC21" tadbiri doirasida Orol dengizi hududiga borib, u yerdagi holatga guvoh bo‘ldim, — dedi Ibrohim Tiau. — Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti boshchiligida Orol dengizi tubini ko‘kalamzorlashtirish, ekologik holatni yanada yaxshilash borasida cho‘l iqlimiga chidamli ko‘plab o‘simliklar ekilmoqda. Bu esa o‘z navbatida chang va qum bo‘ronlari hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi".
Aziz Abduhakimov esa qum va chang bo'ronlariga qarshi kurashish uchun barcha darajadagi kompleks harakatlar, yer bilan munosabatlarni qayta ko‘rib chiqish, ilmiy yondashuv, ilmiy dalillarga tayanish, akademiklar, mutaxassislar va ekspertlarni birlashtirish lozimligini ta’kidladi.
“O‘zbekiston” pavilyonida qum va chang bo‘ronlari muammosiga e’tibor qaratayotganimiz bejizga emas. Bu nafaqat O‘zbekiston, balki butun dunyo uchun o‘ta muhim mavzu, iqlim o‘zgarishi esa bu ekologik hodisani yanada kuchaytirmoqda, — dedi vazir. — Mamlakat hududining katta qismi dasht va cho'llardan iborat bo'lganligi sababli O'zbekistonning katta hududi chang bo'ronlarining salbiy ta'siriga uchragan. Shu sababli muammoning samarali yechimini topish maqsadida olimlar, mutaxassislarni Toshkentda yangi tashkil etilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti (Central Asian Green University) negizida birlashtirishni maqsad qilganmiz”.
U qum va chang bo‘ronlarining transchegaraviy tabiatini hal qilish uchun mintaqaviy hamkorlik zarurligi, qulay moliyalashtirish va resurslarni safarbar qilish kerakligini alohida qayd etdi. Shu bilan birga, qum va chang bo‘ronlari havo va suv sifatiga, salomatlikka va ekotizimga jiddiy zarar yetkazishi, bo‘ronlarni antropogen manbalarining faol nuqtalarini xaritalash orqali aniqlash esa muhim ahamiyatga egaligi, xavf ta'sirini yumshatish uchun birgalikdagi sa'y-harakatlar lozimligi ta’kidlandi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarida yong‘in xavfsizligi sharoitlarini prognozlash, erta ogohlantirish va monitoring qilish tizimlari to‘liq ishlab chiqilmagan. Bu esa qum va chang bo‘ronlari kuzatiladigan mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro ma'lumotlar almashishni qiyinlashtiradi va ekologik muammolarni yumshatish harakatlariga putur yetkazadi. Tadbirda aynan shu masalaga ham e'tibor qaratildi.
Qolaversa, Liliana Annovazzi-Jakab xonim, janob Harri Kalevi Pietarila, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi “Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazi” direktori Baxitjon Habibullayev ham taqdimot o‘tkazdi. Xususan, Baxitjon Habibullayev o‘z taqdimotida Orol dengizining qurigan tubini koʼkalamzorlashtirish borasida qilinayotgan ishlar, bu borada qator xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik oʼrnatilgani va iqlimga mos oʼsimliklar yetishtirish va boshqa tashabbuslar amalga oshirilayotganligini qayd etdi.
Ma'lumot uchun, Markaziy Osiyoning 80 foizdan ortigʻini choʻl va dashtlar egallagan boʻlib, ular chang va qum bo‘ronlarining muhim tabiiy manbasi hisoblanadi. Biroq bu landshaftlarda iqlim o'zgarishi va yerdan beqaror foydalanish amaliyoti kuzatilganligi sababli O'rta Osiyoda qum va chang bo‘ronlarining antropogen manbalari uchun sharoitlar paydo bo'lmoqda. Bundan tashqari, Orol dengizining qurishi 100 million tonna chang va zaharli tuz manbayi bo‘lgan 5,5 million gektar sho‘r cho‘lning o‘zlashtirilishiga olib keldi. Hududda melioratsiya ishlari olib borilmoqda, oʻrmonlar maydoni 1,7 million gektarni tashkil etadi.

COP28: В павильоне Узбекистана обсудили картирование источников ППБ и снижение рисков в Центральной Азии
08:50
3195
В павильоне «Узбекистан» в комплексе «Dubai Expo» г.Дубай состоялось мероприятие на тему «Картирование и смягчение источников пыльных бурь (ППБ) в Центральной Азии».
На семинаре, организованном в рамках Всемирного климатического форума COP28, приняли участие заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) Ибрагим Тиау, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, руководитель отдела лесного хозяйства и лесоматериалов, лесов, земельного и жилищного строительства Европейской экономической комиссии ООН ЕЭК/ФАО Лилиана Анновацци-Якаб, директор Финского метеорологического института Харри Калеви Пьетарила, эксперты, представители СМИ.
Выступивший на мероприятии Ибрагим Тиау особо остановился на 21-й сессии Комитета по обзору реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC21), недавно прошедшей в Самарканде. Он отметил, что в рамках конференции были обсуждены различные актуальные вопросы, а также то, что в Узбекистане проводятся эффективные реформы по борьбе с опустыниванием.
«В рамках CRIC21 я побывал в регионе Приаралья и стал свидетелем ситуации в этом месте,» – рассказал Ибрагим Тиау.«Сегодня под руководством Президента Республики Узбекистан с целью озеленения высохшего дна Аральского моря и дальнейшего улучшения экологической ситуации высаживается множество растений, устойчивых к пустынному климату. Это, в свою очередь, служит предотвращению пыльных и песчаных бурь», – добавил заместитель генсека.
В свою очередь Азиз Абдухакимов подчеркнул, что для борьбы с песчаными и пыльными бурями необходимо предпринимать комплексные действия на всех уровнях, пересмотреть взаимоотношения с землей, использовать научный подход, опираться на научные данные, объединить академиков, специалистов, и экспертов.
«В павильоне «Узбекистан» мы не просто так мы уделяем особое внимание проблеме песчаных и пыльных бурь. Это очень актуальная тема не только для Узбекистана, но и для всего мира. Изменение климата усиливает это экологическое явление», – рассказал А.Абдухакимов. – «В связи с тем, что большая часть территории страны состоит из степей и пустынь, значительная территория Узбекистана подвергается негативному воздействию пыльных бурь. Поэтому, чтобы найти эффективное решение проблемы, мы стремимся объединить ученых и специалистов на базе вновь созданного в Ташкенте Центральноазиатского Зеленого университета (Central Asian Green University)», – добавил министр.
А.Абдухакимов особо отметил необходимость регионального сотрудничества, удобного финансирования и мобилизации ресурсов для решения проблемы трансграничного характера песчаных и пыльных бурь. В то же время ППБ наносят серьезный ущерб качеству воздуха и воды, здоровью и экосистемам, поэтому министр подчеркнул, что важно выявлять бури путем картирования активных точек антропогенных источников, а также то, что необходимы совместные усилия для снижения риска.
Было отмечено, что в странах Центральной Азии системы прогнозирования, раннего оповещения и мониторинга состояния пожарной безопасности недостаточно развиты. Это затрудняет обмен информацией между странами, где наблюдаются ППБ, и подрывает усилия по смягчению экологических проблем. На мероприятии этому вопросу было уделено особое внимание.
Кроме того, на мероприятии с презентацией выступили Лилиана Анновацци-ЯкабГарри Калеви Пьетарила и директор Международного инновационного центра Приаралья при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Бахытжон Хабибуллаев. В частности, в своем выступлении Бахыжон Хабибуллаев отметил, что ведется работа по озеленению высохшего дна Аральского моря и в этом направлении налажено сотрудничество с рядом международных организаций, а также высаживаются климатически чистые растения и реализуются другие инициативы.
Для справки: более 80 процентов территории Центральной Азии занимают пустыни и степи, которые являются центральным природным источником пыльных и песчаных бурь. Однако из-за изменения климата и нерациональной практики землепользования в этих ландшафтах возникают условия для антропогенных источников ППБ в Центральной Азии. Кроме того, высыхание Аральского моря привело к эксплуатации 5,5 миллионов гектаров соляной пустыни, которая является источником 100 миллионов тонн пыли и токсичной соли. В этом районе ведутся мелиоративные работы, площадь лесов на данный момент составляет 1,7 млн ​​га.