Qum-shag‘al noqonuniy qazib olinishi natijasida tabiatga 606 million so‘mdan ortiq zarar yetkazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va vazirlikning Navoiy viloyati boshqarmasi davlat inspektorlari tomonidan navbatdagi nazorat tadbiri o‘tkazildi.
Xatirchi tumanidan oqib o‘tuvchi Ko’ksaroy soyi hududida olib borilgan tadbir davomida soyning muhofaza mintaqasida 1 dona ekskavator va 1 dona “ChAKMAN” rusumli yuk tashuvchi transport vositalari yordamida qum-shag‘al mahsulotlari qazib olinib, tashib olib ketilayotganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan qum-shag‘al mahsulotlari qazilgan joyda o‘lchov ishlari olib borildi. Natijada tabiatga 606 million 095 ming 78 so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo‘ldi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonuni 18-moddasi hamda “Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi qonuni 18-moddasi talablari buzilgan.
Holatga huquqiy baho berish, aybdorlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rish va tabiatga yetkazilgan zararni undirish maqsadida to‘plangan hujjatlar tuman prokuraturasiga yuborildi.

В результате незаконной добычи песка и гравия природе нанесен ущерб на сумму более 606 млн сумов
Очередное контрольное мероприятие провели государственные инспекторы Управления Навоийской области Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
В ходе мероприятия, проведенного в районе ручья Куксарой, протекающего по Хатырчинскому району, установлен факт незаконной добычи песчано-гравийной смеси с использованием 1 экскаватора и 1 грузовика «ChAKMAN» на территории заповедной зоны.
В связи с этим на месте добычи песчано-гравийной смеси были проведены обмерные работы. В результате стало известно, что природе нанесен ущерб на сумму 606 миллионов 095 тысяч 78 сумов.
Следует отметить, что были нарушены требования статьи 18 Закона «Об охране природы» и статьи 18 Закона «О недрах» Республики Узбекистан.
Собранные документы направлены в районную прокуратуру для проведения правовой оценки ситуации, принятия правовых мер к виновным и возмещения ущерба, причиненного природе.