Surxondaryoda yana 15 ta onlayn kuzatuv kameralari o‘rnatildi
Ekologiya vazirligi Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan Surxondaryoga 15 ta onlayn kuzatuv kameralari olib kelinib, aholi zich joylashgan va noqonuniy chiqindixonalar hosil bo‘ladigan hududlarga o‘rnatildi.
Ma'lumot uchun, dastlab Termiz shahrida 10 ta hududda onlayn kuzatuv kameralari o’rnatilgan edi.
Bugungi kunda kelib Surxondaryo, Andijon, Sirdaryo, Namangan, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida onlayn kuzatuv kameralari faoliyat olib bormoqda. Shuningdek, respublikamizning boshqa hududlarida ham shunday kameralar qo'yiladi.
Ta'kidlash joizki, bu kameralar nafaqat belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarni ham o‘z vaqtida aniqlab, chora ko‘rish imkonini beradi. Maqsad atrof-muhit ifloslanishining oldini olish, ekologik huquqbuzarliklarni bartaraf etishdir.

В Сурхандарьинской области установили еще 15 камер онлайн- видеонаблюдения
Центральным управлением диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии в Сурхандарьинскую область доставлено 15 камер онлайн-видеонаблюдения, которые устанавливаются в местах стихийных свалок мусора в густонаселенных районах.
Для информации: ранее камеры онлайн-видеонаблюдения были установлены в 10 районах города Термез.
Сегодня камеры онлайн-видеонаблюдения функционируют в Сурхандарьинской, Андижанской, Сырдарьинской, Наманганской, Ташкентской областях и в городе Ташкент. Подобные камеры будут установлены и в других регионах республики.
Стоит отметить, что данные камеры позволяют не только фиксировать сброс мусора в неположенных местах, но и вовремя выявлять и принимать меры по другим видам экологических нарушений. Целью является предотвращение загрязнения окружающей среды и устранение экологических нарушений.