Oʻzbekcha Vikipediyada "WikiStipendiya" marafoni doirasida 100 000 dan ortiq yangi maqolalar yaratildi
11:07
3327
2023-yil davomida “WikiStipendiya” marafonining ikkinchi mavsumida “Wiki-tur”, “WikiOromgoh”, “WikiQuiz”, “WikiAyollar” loyihalari, O‘zbekiston hududiga oid maqolalar yaratish va tahrir qilish oyliklari, Statusli maqolalar tanlovi, o‘zbek tilidagi maqolalarni chet tillariga tarjima qilish Marafoni o‘tkazib kelindi.
Xususan, loyihalar natijasida o‘zbekcha Vikipediyada bugunga qadar 100 mingdan ortiq yangi maqolalar yaratilgan. Shuningdek, mingdan ziyod O’zbekistonga oid maqolalar chet tillariga tarjima qilingan. “Wikimedia Commons” internet omborxonasiga erkin foydalanish huquqi bilan yurtimizga oid 10 000 dan ortiq fotosurat yuklangan.
“WikiStipendiya” marafonining 2-mavsumi yakunida 52 nafar g’olibga jami 255 000 000 pul mukofoti topshirildi. Hozirda esa maqolalar soni 247 528 tani, tahrirlar soni esa 3 975 710 tani tashkil etmoqda. Vikipediyalar tarmogʻida 42-oʻringa koʻtarildik.

В узбекской Википедии в рамках марафона WikiStipendia создано более 100 000 статей
В ходе второго сезона марафона WikiStipendiya в 2023 году реализованы проекты «Вики-тур», «Вики-лагерь», «Вики-викторина», «Вики-женщины», в рамках которых проведены месяцы по созданию и редактированию статей об Узбекистане на родном языке, конкурс лучших статей и марафон по их переводу на иностранные языки.
В частности, в результате проектов в узбекской Википедии создано более 100 тысяч статей. Также более тысячи статей об Узбекистане переведены на иностранные языки. В интернет-базе «Викисклад» с правом бесплатного использования загружено более 10 000 фотографий, сделанных на территории республики.
По итогам 2-го сезона марафона WikiStipendia 52 победителя получили денежные призы в размере 255 000 000. В настоящее время количество статей составляет 247 528, а количество редакций – 3 975 710. В рейтинге Википедии наша страна заняла 42 место.