Xorazmda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, viloyat Ekologiya boshqarmasi hamda Milliy gvardiya xodimlari bilan hamkorlikda navbatdagi tungi reyd tadbirlari o‘tkazildi.
Tuproqqal'a tumanida o'tkazilgan reyd davomida fuqaro A.B. 12,6 metr kub hajmdagi tabiiy holda o'suvchi saksovul o'simligini qo'parib, mashinasida olib ketayotganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan A.B.ga nisbatan MJtKning 79-moddasi 2-qismiga asosan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Unga ko‘ra, huquqbuzar BHMning 10 barobaridan 20 barobarigacha (3 400 000 — 6 800 000 so‘m) jarimaga tortilishi mumkin.
Qonuniy chora ko'rish maqsadida jinoyat ishlari bo'yicha Tuproqqal'a tuman sudiga yuborish uchun qo'shimcha hujjatlar tayyorlanmoqda. Fuqaroning mashinasi esa qonuniy chora ko'rilguniga qadar vaqtincha saqlash uchun jarima maydoniga joylashtirildi.

Установлен факт незаконного вывоза саксаула в Хорезмской области
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с областным Управлением экологии и Национальной гвардией в Хорезмской области был проведен очередной ночной рейд.
В ходе рейда в Тупроккалинском районе выяснилось, что гражданин А.Б. незаконно вырывал естественно-растущий саксаул и вывозил его на личном автомобиле. Общий объем растений составил 12 метров кубических.
По данному факту в отношении А. Б. составлен административный протокол по ч. 2 ст. 79 АК, в соответствии с которым нарушителю грозит штраф в размере от 10 до 20 БРВ (3 400 000 - 6 800 000 сум). Кроме того, в настоящее время подсчитывается ущерб, причинённый природе.
В целях рассмотрения судебного дела готовятся дополнительные документы для передачи в районный суд Тупроккалинского района. Автомобиль нарушителя временно помещен на штрафстоянку до принятия законного решения.