Samarqand shahrida aholi va ekologiya uchun xavfsiz transport tizimini takomillashtirish maqsadida 100 ta elektrobus va 50 ta quvvatlash qurilmasi ishga tushiriladi.
O’zbekiston Prezidentining 2024-yil 22-yanvarda qabul qilingan “Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ishtirokida “Samarqand shahar jamoat transporti uchun elektrobuslar xarid qilish va ular bilan bevosita bog‘liq infratuzilmani yaratish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 37-sonli qarorida shu haqida ma’lum qilindi.
Ta’kidlash lozimki, 2023-yilning 17-may kuni “Samarqand shahar jamoat transporti uchun elektrobuslar xarid qilish va ular bilan bevosita bog‘liq infratuzilmani yaratish” loyihasini amalga oshirish uchun 3 yillik imtiyozli davr bilan 18 yil muddatga bitim imzolangan.
Loyiha doirasida Samarqand shahrida haydovchilarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish o‘quv markazini o‘z ichiga olgan, harakat tarkibini saqlash, texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlashga mo‘ljallangan avtobus saroyini rekonstruksiya qilish va tashqi elektr ta’minoti obyektlari qurish ko‘zda tutilgan.
100 ta elektrobus va 50 ta quvvatlash qurilmasi xarid qilish bo‘yicha “Samarqandyo‘lovchitrans” davlat korxonasi va xalqaro tenderda g‘olib deb topilgan Xitoyning “Yutong Bus Co., Ltd” kompaniyasi o‘rtasida shartnoma imzolangan. Shartnoma doirasida 6 ta elektrobus va 3 ta quvvatlash qurilmasi olib kelingan va elektrobuslar shahar jamoat transporti yo‘nalishlariga qo‘yilgan.
Loyihaning amal qilish davri 3 yilni (2023–2025-yillar) tashkil qiladi. Unga ko’ra, Elektrobuslar va quvvatlash qurilmalari xususiy sektorga (tashuvchilarga) eng yaxshi takliflarni tanlab olish yo‘li bilan moliyaviy ijaraga beriladi. Shuningdek, elektrobuslar loyiha doirasida tanlab olingan muntazam shahar avtobus yo‘nalishlariga brutto-shartnoma asosida, istisno tariqasida, to‘g‘ridan-to‘g‘ri 7 yil muddatga biriktiriladi.
Qolaversa, 10 yil muddatga moliyaviy ijara shartnomasi tuziladi hamda ijara tushumlari Samarqand viloyati jamoat transportini moliyalashtirish bo‘yicha maxsus jamg‘armasiga yo‘naltiriladi. Bundan tashqari, Ijarachi tomonidan moliyaviy ijara shartnomasida belgilangan majburiyatlar to’liq bajarilgan taqdirda elektrobuslar va quvvatlash qurilmalari ijarachining mulkiga to’liq o’tkaziladi.
Rekonstruksiya qilinadigan avtobus saroyi tashuvchilarga (tanlov g‘oliblariga) ijara asosida xizmat ko‘rsatadi va uchinchi shaxslarga sotilishi hamda begonalashtirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

В Самарканде в целях улучшения безопасной транспортной системы для населения и окружающей среды запустят 100 электробусов и установят 50 зарядных устройств .
Эти меры предусмотрены Постановлением Президента Узбекистана «О мерах по реализации проекта «Закупка электробусов для общественного транспорта города Самарканда и создание непосредственно связанной с ними инфраструктуры» с участие Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР)» от 22 января 2024 года.
Отметим, 17 мая 2023 года было подписано 18-летнее соглашение с 3-летним льготным периодом на реализацию проекта «Закупка электробусов для общественного транспорта в Самарканде и создание инфраструктуры, непосредственно связанной с ними».
В рамках проекта планируется реконструировать автобусный парк Самарканда, предназначенного для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава, включающего в себя учебный центр по подготовке и повышению квалификации водителей, а также строительство объектов внешнего электроснабжения.
Договор на приобретение 100 электробусов и 50 зарядных устройств заключен между ГУ «Samarqandyo‘lovchitrans» Управления транспорта Самаркандской области и компанией Yutong Bus Co., Ltd, победившей международный тендер.
Проект, стартовавший в 2023 году планируется реализовать до 2025 года. Закупаемые электробусы и зарядные устройства передаются в финансовую аренду частному сектору путем отбора лучших предложений. Электробусы, в порядке исключения, закрепляются напрямую за отобранными в рамках проекта регулярными городскими автобусными маршрутами на основе брутто-контакта сроком на 7 лет.
Стоит отметить, договор финансовой аренды заключается сроком на 10 лет, средства от которого направляются в специальный фонд финансирования общественного транспорта Самаркандской области. Кроме того, электробусы и зарядные устройства будут полностью переданы в собственность арендатора в случае полного выполнения арендатором обязательств, предусмотренных договором финансовой аренды.
Реконструированный автобусный парк будет обслуживать перевозчиков (победителей конкурса) на правах аренды и не будет продан или отчужден третьим лицам.