Toshkent viloyatida mavsumdan tashqari noqonuniy ov qilish holatlari aniqlandi
Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi davlat inspektorlari tomonidan navbatdagi nazorat reyd tadbirlari o’tkazildi. Reyd davomida fuqaro J. X. tomonidan ov qilish taqiqlangan vaqtda noqonuniy tarzda 2 ta qirgʻovul ovlanganligi aniqlandi.
Ma'lumot uchun, «Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida»gi Qonunga ko‘ra, joriy yilning 1-yanvaridan Toshkent viloyatida yovvoyi hayvonlar va qushlar uchun ov mavsumi yakunlangan.
Holat  yuzasidan huquqbuzarga nisbatan tegishli tartibda hujjatlar rasmiylashtirilib, MJtKning 90-moddasi 4-qismiga asosan maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Ishga oid hujjatlar Toshkent viloyati Chinoz tumani sudiga yuborildi. Ov quroli esa sudning yakuniy qaroriga qadar Chinoz tuman Ichki ishlar bo‘limiga vaqtincha topshirildi.
Ta'qiqlangan vaqtda ov qilish qonunga ko‘ra qat'iy jazolanadi. “Ov qilish va ovchilik xo'jaligi to'g'risida”gi Qonunga ko‘ra, bu kabi holatlarda huquqbuzarlar tegishli tartibda javobgarlikka tortiladi hamda 3 yildan 5 yilgacha ovchilar safidan chetlashtiriladi.

В Ташкентской области установлен факт незаконной охоты вне сезона
Государственные инспекторы Управления экологии Ташкентской области провели очередной контрольный рейд. В ходе рейда установлен факт незаконной охоты на 2 фазанов вне сезона гражданином Ж.Х.
Для информации, согласно Закону «Об охране и использовании животного мира», с 1 января текущего года в Ташкентской области завершился сезон охоты на диких животных и птиц.
По данному делу на правонарушителя были оформлены документы в соответствующем порядке, а также составлен административный протокол на основании части 4 статьи 90 АК. Документы по делу направлены в суд Чиназского района Ташкентской области. Охотничье оружие временно передано в ОВД Чиназского района до решения суда.
Напоминаем!
Охота в запрещенное время строго карается законом. Согласно Закону «Об охоте и охотничьем хозяйстве», правонарушители в таких случаях будут привлечены к ответственности и исключены из рядов охотников на срок от 3 до 5 лет.