Oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hamkorlik mustahkamlanmoqda
2024-yil 30-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida vazir Aziz Abduhakimov va Toshkent davlat iqtisodiyot universitetidagi Yangi innovatsion iqlim markazi asoschisi Rae Kvon Chung o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, vazir maslahatchisi Suna Park, TDIU rektori, professor Qo‘ng‘irotboy Sharipov, shuningdek, iqlim markazi direktori Laylo Yaxshiboyeva ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida hamkorlikni yanada rivojlantirishga oid qator masalalar muhokama qilindi. Xususan, Iqlim kengashini tuzish borasidagi asosiy masalalar, xususan, tadqiqot ma'lumotlarining yetishmasligi, iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha mutaxassislar, olimlarning kamligi, ekolog-olimlarni o‘zaro bog‘lash uchun joy, tarmoq yo'qligi kabi muammolarga e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida “Hub&Spot” formatida faoliyat yurituvchi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti (“Central Asian Green University”) va milliy iqlim markazi muammolarni tizimli hal etishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Shuningdek, “Green Cities” loyihasi doirasida Oʻzbekistondagi hokimlar uchun treninglar oʻtkazishga ekspert oʻqituvchilarni jalb qilish masalasi ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida quyidagi kelishuvlarga erishildi:
— TDIU va “Central Asian Green University”, shuningdek, TDIUning yangi innovatsion iqlim markazi va vazirlikning milliy iqlim markazi oʻrtasida qoʻshma tadqiqotlar, loyihalar va konferensiyalar oʻtkazish boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumini imzolash;
— Yangi innovatsion iqlim markazi va Ekologiya vazirligi o‘rtasida taklif va g‘oyalar almashinuvi orqali ikki tomonlama hamkorlik rejasini ishlab chiqish;
— BMT sobiq Bosh kotibi Pan Gi Munning O‘zbekistonga rasmiy tashrifini tashkillashtirish. Pan Gi Munni aprel oyidagi Samarqand forumiga taklif etish rejalashtirilgan.
Ma'lumot uchun, Professor Rae Kvon Chung Nobel mukofoti sovrindori hisoblanadi. U BMT sobiq Bosh kotibi Pan Gi Munning iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha bosh maslahatchisi va Janubiy Koreyaning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha elchisi lavozimlarida ishlagan. Hozirda Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetida faoliyat yuritmoqda.

Укрепляется сотрудничество между высшими учебными заведениями в области изменения климата
30 января в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан состоялась встреча министра Азиза Абдухакимова с основателем Нового инновационного климатического центра при Ташкентском государственном экономическом университете (ТГЭУ) Рае Квон Чунгом .
В мероприятии также приняли участие советник министра Суна Парк, ректор ТГЭУ, профессор Кунгиротбой Шарипов и директор Климатического центра Лайло Яхшибоева.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития сотрудничества. В частности, основные проблемы, связанные с созданием Климатического совета, а именно, отсутствие научно-исследовательских данных, нехватка экспертов и ученых в области изменения климата, отсутствие места/сети для объединения ученых-экологов.
В свою очередь было отмечено, что ключевую роль в системном решении проблем играют Центральноазиатский университет окружающей среды и изменения климата (Central Asian Green University) и Национальный климатический центр, которые работают в формате «Hub&Spot».
Также был обсужден вопрос привлечения преподавателей-экспертов для проведения тренингов для хокимов Узбекистана в рамках проекта Green Cities.
По итогам встречи были достигнуты следующие договоренности:
– Подписание Меморандума о взаимопонимании между ТГЭУ и Central Asian Green University, включая проведение совместных лекций, а также Меморандума о взаимопонимании между новым инновационным климатическим центром ТДИУ и Национальным климатическим центром Министерства;
— Разработка плана двустороннего сотрудничества посредством обмена предложениями и идеями между Новым инновационным климатическим центром и Министерством экологии;
— Организация официального визита бывшего Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна в Узбекистан на первый Самаркандский форум в апреле 2024 года.
Для справки: Профессор Rae Kwon Chung –Лауреат Нобелевской премии и основатель Нового Инновационного Климатического Центра. Ранее занимал должность Главного советника Генерального секретаря ООН Пан Ги-Муна по вопросам изменения климата, а также Посла Южной Кореи по вопросам изменения климата. На данный момент работает профессором в Ташкентском Государственном Экономическом Университете.