O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasida barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Germaniya hukumatining iqlimni muhofaza qilish bo‘yicha maxsus vakili, Germaniya tashqi ishlar vazirligi shtat kotibi Jennifer Morgan xonim o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar o‘rtasida hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator masalalar va yangi tashabbuslar muhokama qilindi. Xususan, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti ("Central Asian Green University")ning o‘rmon xo‘jaligi, gidrometeorologiya va iqlim bilan bog‘liq bo‘lgan muassasalar uchun poydevor tashkilot ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda A.Abduhakimov PM2.5 zarralariga e’tibor qaratgan holda yirik shaharlar havosining ifloslanishiga qarshi kurashish bo‘yicha hukumat qarorlari va strategiyalari bilan o‘rtoqlashdi, shuningdek, havo sifati muammosining ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishiga to‘xtaldi. Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha muhokamalarda ommaviy axborot vositalari orqali jamoatchilik ishtiroki hamda fuqarolarning xabardorligini oshirish zarurligi qayd etildi.
O‘z navbatida, Jennifer Morgan xonim O‘zbekistonning ekologiya sohasidagi tashabbuslarini yuqori baholadi va ilm-fan, ta’lim, ekologik muammolarni hal etishda hamkorlikni yanada rivojlantirishga umid bildirdi.
Shuningdek, uchrashuvda nostandart benzinning havo sifatiga ta’siriga e’tibor qaratildi. Bundan tashqari, vazir “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘kalamzorlashtirish tashabbuslari haqida ma’lumot berdi. Shu bilan birga, mamlakatimizdagi institutsional va siyosiy o‘zgarishlarga ham to‘xtalib o‘tildi. Bu ekologik siyosat bo‘yicha asosiy muvofiqlashtiruvchi organ sifatida Prezident huzuridagi Iqlim kengashini tuzish to'g'risidagi qarordir. Kengashning ijro etuvchi organi sifatida Milliy iqlim markazining roli qayd etildi.
Qolaversa, Ekologiya vaziri maslahatchisi Suna Park har bir boʻlimda vazirlik tomonidan muvofiqlashtiriladigan ekologik diplomatiya boʻlimi tashkil etish, 2030-yilgacha iqlim oʻzgarishi boʻyicha yagona siyosat va milliy strategiyani ishlab chiqish rejalari bilan oʻrtoqlashdi.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyoda ekologik barqarorlikni ta’minlash va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ)ning “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusi doirasidagi mintaqaviy hamkorlikning yuqori ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuv kun tartibidan YeTTB bilan strategik hamkorlik masalalari va Markaziy Osiyo uchun Ekologik fondni yaratish rejalari ham o‘rin oldi.
Yakunda Germaniya tomoniga COP14 — Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha Konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishi va Samarqand iqlim forumi haqida ma’lumot berildi va Germaniya delegatsiyasi ushbu tadbirlarga taklif qilindi.

Укрепляется сотрудничество между Узбекистаном и Германией в сфере устойчивого развития
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась встреча министра экологии Азиза Абдухакимова и Специального уполномоченного правительства Германии по защите климата, государственного статс-секретаря при МИД ФРГ г-жи Дженнифер Морган.
В ходе встречи между сторонами был обсужден ряд вопросов, направленных на дальнейшее сотрудничество и новые инициативы. В частности, была подчеркнута роль Центральноазиатского университета окружающей среды и изменения климата (Central Asian Green University) как головной организации для учреждений, связанных с лесным хозяйством, гидрометеорологией и климатом.
На встрече А.Абдухакимов поделился решениями и стратегиями Правительства по борьбе с загрязнением воздуха в крупных городах с упором на частицы PM2,5, а также рассказал о широком освещении проблемы качества воздуха в средствах массовой информации. Было отмечено участие общественности через средства массовой информации в экологических дискуссиях и подчеркнута необходимость повышения осведомленности граждан, примером чего являются ежедневные проверки качества воздуха.
В свою очередь г-жа Дженнифер Морган высоко оценила усилия Узбекистана в области экологических инициатив и выразила надежду на дальнейшее сотрудничество в области науки и образования, решения экологических проблем и вызовов.
В ходе встречи была отмечена важность понимания влияния нестандартного бензина на качество воздуха. Министр поделился информацией об инициативах по озеленению в рамках общенационального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство»). Вместе с тем, была предоставлена информация об институциональных и политических изменениях в стране. Это решение о создании Президентского совета по климату в качестве основного координирующего органа экологической политики. Была отмечена роль Национального климатического центра как исполнительного органа совета.
Также советник министра экологии Суна Парк поделилась планами о создании подразделения экологической дипломатии в каждом ведомстве, которое будет координироваться Министерством экологии, и разработке единой климатической политики и Национальной стратегии по изменению климата до 2030 года.
Стороны обсудили важность регионального сотрудничества в Центральной Азии для обеспечения экологической устойчивости и работу в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия» Германского  общества международного сотрудничества (GIZ).
Кроме того, были рассмотрены вопросы стратегического сотрудничества  с ЕБРР и планы по созданию Экологического фонда Центральной Азии.
Также узбекской стороной была предоставлена информация о предстоящих 14-ом заседании Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных COP14 и Самаркандском климатическом форуме, в связи с чем была выражена надежда на участие немецкой делегации в мероприятиях.