O‘zbekiston va Qozog‘iston Ustyurt platosining hayvonot dunyosini asrab-avaylash borasida hamkorlik qiladi
22:30
3845
Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan CMS COP14 yalpi majlisi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va Qozog‘iston Respublikasi ekologiya va tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari Nurken Sharbiyev o‘rtasida memorandum imzolandi.
Memorandum doirasida Ustyurt platosida yovvoyi hayvonlarning transchegaraviy populyatsiyalari va ularning koʻchib yuruvchi turlarini saqlashni taʼminlash boʻyicha ishchi guruh tuziladi va chora-tadbirlarning “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqiladi. Hujjat quyidagilarni ta'minlaydi:
— ko'chib yuruvchi turlarning muvofiqlashtirilgan monitoringi, tadqiqi va inventarizatsiyasi;
— yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini muhofaza qilish va bioxilma-xillikni saqlash;
— transchegaraviy muhofaza qilinadigan hududlar va migratsiya koridorlarini yaratish;
— hayvonot dunyosi resurslaridan barqaror foydalanish va ekoturizmni rivojlantirish imkoniyatlarini o‘rganish;
— mutaxassislar tayyorlash va malakasini oshirish;
— ko‘chib yuruvchi turlarni saqlash sohasida zamonaviy va innovatsion texnologiyalarni tanlash va qo‘llash bo‘yicha maslahatlashuvlar;
— ko'chib yuruvchi hayvonlarni noqonuniy va/yoki asossiz tutishga, shu jumladan, brakonyerlik va yovvoyi hayvonlar hamda ularning hosilalari kontrabandasiga qarshi kurashish bo'yicha chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish va kuchaytirish;
— qo‘shma ilmiy-amaliy seminarlar va konferensiyalar o‘tkazish;
— qo‘shma ilmiy va ilmiy-ommabop nashrlarni tayyorlash va chiqarish;
— yashash muhitining parchalanishi va degradatsiyasining oldini olish choralari;
— “Yo‘l xaritasi”ning tegishli chora-tadbirlarini amalga oshirish uchun investitsiyalar va mablag‘larni jalb qilish.
Ta’kidlash joizki, kelishuv 2023-yilda Butunjahon tabiiy merosi obyektlari ro‘yxatiga kiritilgan “Turon mo‘tadil cho‘llari” transmilliy Butunjahon tabiiy merosi obyektini saqlash bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlarining majburiyatlarini bajarish maqsadida imzolangan.

Узбекистан и Казахстан будут сотрудничать для сохранения животного мира Плато Устюрт
В рамках Пленарного заседания CMS COP14 в Самарканде состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве в области сохранения животного мира Плато Устюрт между министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азизом Абдухакимовым и заместителем министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Нуркеном Шарбиевым.
В рамках меморандума будет создана рабочая группа и разработана Дорожная карта действий по обеспечению сохранения трансграничных популяций диких животных и их мигрирующих видов на плато Устюрт. Документ будет предусматривать:
— скоординированный мониторинг, исследования и инвентаризацию мигрирующих видов;
— охрану мигрирующих видов диких животных и сохранение биоразнообразия;
— создание трансграничных ОПТ и миграционных коридоров;
— изучение возможностей для устойчивого использования ресурсов дикой природы и развития экотуризма;
— обучение, тренинги и повышение квалификации специалистов;
— консультации по выбору и применению современных и инновационных технологий в области сохранения мигрирующих видов;
— координация и усиление мер по борьбе с незаконным и/или неустойчивым отловом мигрирующих животных, включая браконьерство и контрабанду диких животных и их дериватов;
— проведение совместных научно-практических семинаров и конференций;
— подготовка и выпуск совместных изданий научного и научно-популярного характера;
— меры по предотвращению фрагментации и деградации местообитаний;
— привлечение инвестиций и средств на реализацию соответствующих мер Дорожной карты.
Стоит отметить, соглашение подписано с целью выполнения обязательств стран Центральной Азии по сохранению транснационального объекта Всемирного природного наследия “Туранские пустыни умеренного пояса”, включенного в 2023 году в список объектов Всемирного природного наследия.