GEF Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida ekotizimlarni tiklash sohasida hamkorlikni mustahkamlash uchun 26 million dollar grant ajratadi
3525
13-fevral kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va Global ekologik fond (GEF) rahbari Karlos Rodriges o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Vazir GEF rahbarini joriy yilning fevral oyi boshida Vashingtonda (AQSh) Global ekologik fond kengashining 66-yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi va mintaqaviy loyihalarni rivojlantirishdagi hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
“Markaziy Osiyo vazirlari ekotizimlarni tiklash va iqlim oʻzgarishining oldini olish boʻyicha mintaqaviy hamkorlikka tayyor. Beshta davlat bir-biriga bog‘langan, Markaziy Osiyo mintaqasi esa bir ekotizimdir”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Ma’lumot uchun, GEF Kengashining 66-yig‘ilishi doirasida Ekotizimni tiklash, tabiiy resurslarni boshqarishni yaxshilash va mustahkamlikni oshirish uchun Markaziy Osiyo suv va quruqlik aloqalari (CAWLN)” Mintaqaviy dasturining 5 ta loyihasiga 26 million dollar ajratildi.
Ta’kidlash joizki, umumiy qiymati 18,6 million dollar bo‘lgan beshta loyihadan to‘rttasi Oʻzbekiston ishtirokida BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi (BMT FAO) koʻmagida amalga oshiriladi. Bu loyihalarga Markaziy Osiyoning zaif ekotizimlarida yerlarni tiklash, Amudaryo, Zarafshon, Panj, Sirdaryo va Norin daryolari havzalarida suv resurslarini kompleks boshqarishni kuchaytirish, ekotizimlar va bioxilma-xillikni saqlashni yaxshilash uchun tabiiy resurslarni kompleks boshqarish kabilar kiradi.
Oʻz navbatida Karlos Rodriges Oʻzbekiston tomonini Hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi muvaffaqiyatli oʻtayotgani bilan tabrikladi va ushbu tadbir Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlari vazirlarini samarali qarorlar qabul qilish uchun birlashtirish imkonini berganini taʼkidladi.
“Men vazirga Global ekologik fondning moliyaviy koʻmagida mintaqaning zaif ekotizimlarini himoya qilish va saqlashga qaratilgan hamkorlikning yangi davrini boshlashga yoʻl ochib berishdagi xizmatlari uchun oʻz minnatdorchiligimni bildirmoqchiman", — dedi GEF bosh direktori Karlos Manuel Rodriges.
Muzokaralar chog‘ida Ochiq dengiz bo‘yicha xalqaro shartnoma, “Central Asian Green University” bilan hamkorlik qilish va boshqa masalalar muhokama qilindi.

ГЭФ выделит 26 млн доллар грантов для укрепления сотрудничества между странами Центральной Азии в сфере восстановления экосистем
3848
13 февраля состоялась встреча министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с главой Глобального экологического фонда (ГЭФ) Карлосом Родригесом.
Министр поздравил главу ГЭФ с успешным проведением 66-го заседания Совета Глобального экологического фонда в Вашингтоне (США) в начале февраля этого года и выразил признательность за сотрудничество развитии региональных проектов.
«Министры Центральной Азии готовы к региональному сотрудничеству для восстановления экосистем и предотвращения изменения климата. Наши пять стран  взаимосвязаны между собой, а регион Центральной Азии –это одна экосистема», – отметил Азиз Абдухакимов.
Для справки: в рамках 66-го заседание Совета ГЭФ для финансирования 5 проектов Региональной программы «Взаимосвязь водных и земельных ресурсов Центральной Азии (CAWLN) для восстановления экосистем, улучшения управления природными ресурсами и повышения устойчивости» было выделено 26 млн.долл.
Отметим, четыре из пяти проектов на общую сумму 18,6 млн.долл. будут реализованы с участием Узбекистана при содействии Продовольственной и сельскохозяйственной ООН (ФАО ООН). Среди них: восстановление земель в уязвимых экосистемах Центральной Азии, укрепление интегрированного и комплексного управления водными ресурсами в бассейнах рек Амударья, Зарафшан, Пяндж, Сырдарья и Нарин, комплексное управление природными ресурсами для улучшения сохранения экосистем и биоразнообразия
В свою очередь Карлос Родригес поздравил узбекскую сторону с успешным проведением 14-го заседания Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов животных и отметил, что мероприятие предоставило возможность собрать министров стран Центральноазиатского региона для принятия эффективных решений.
«Я хочу выразить признательность за твердую политическую приверженность Правительства в прокладывании пути страны для вступления в новую эру сотрудничества, направленного на защиту и сохранение уязвимых экосистем региона при финансовой поддержке Глобального экологического фонда», – отметил глава директор ГЭФ.
В ходе переговоров стороны обсудили Международное соглашение об открытом море, сотрудничество с Центральноазиатским университетом Green University и др.вопросы.