Endi daraxt kesgan yuridik shaxslarga moliyaviy sanksiyalar qo’llaniladi
Endi daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini kesishga, ularga shikast yetkazishga olib keladigan loyiha hujjatlarini ishlab chiqish ma’muriy javobgarlikka sabab bo’ladi.
Bu Prezident tomonidan imzolangan “O’zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida”gi Qonunda belgilab qo’yilgan.
Qonunga ko’ra, shuningdek, daraxtlarni qonunga xilof ravishda kesganlik, kundakov qilganlik yoki shikastlantirganlik uchun maʼmuriy jazo choralari kuchaytirilib, bir-birini takrorlovchi normalar chiqarib tashlandi.
Bundan tashqari, “Oʻsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisida”gi Qonunida davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini qonunga xilof ravishda kesgan yoki yoʻq qilgan shaxslarning aynan daraxt va butalar kesilgan joyda kompensatsiyaviy daraxtlar ekishi majburiyati belgilandi. Qolaversa, ekilgan daraxtlarni 3 yil davomida parvarish qilishadi.
Bundan tashqari, daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini qonunga xilof ravishda kesgan yoki yoʻq qilgan yuridik shaxslarga nisbatan moliyaviy sanksiyalar qoʻllaniladi.

К юридическим лицам, вырубающим деревья, будут применяться финансовые санкции
Теперь разработка проектных документов, приводящих к вырубке ценных пород деревьев и кустарников с причинением ущерба растительному миру, является поводом для административной ответственности.
Это предусмотрено Законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные документы Республики Узбекистан», подписанным Президентом.
Согласно закону, усилены административные санкции за незаконную вырубку или повреждение деревьев, устранены дублирующие нормы.
Кроме того, в Законе «Об охране и использовании растительного мира» установлена обязанность лиц, взамен незаконно вырубивших или уничтоживших ценные сорта деревьев и кустарников, не входящих в состав государственного лесного фонда, посадить компенсационные деревья на том же месте. Также закон обязывает ухаживать за посаженными деревьями в течение 3 лет.
Кроме того, к юридическим лицам, незаконно вырубившим или уничтожившим ценные породы деревьев и кустарников, будут применяться финансовые санкции.