Chiqindilarni boshqarish va suvni tozalashga yangi investitsiyalar jalb qilinadi
30-aprel kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va BAAning “Vision Invest” kompaniyasi prezidenti va bosh direktori Omar N. Al-Midaniy o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda, jumladan, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ma’muriy islohotlar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniya vakillari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq vazirlik oldiga qo‘yilgan maqsad va ustuvor vazifalar bilan tanishtirildi.
Uchrashuv davomida maishiy chiqindilar bilan bog'liq xizmatlar ko'rsatish darajasini oshirishda chiqindilarni qayta ishlash darajasini sezilarli darajada oshirish, xalqaro standartlarga moslashtirish, chiqindilarni poligonlarda to'planishining oldini olish, atrof-muhitga salbiy ta'sirni minimallashtirish, “nol chiqindi” tamoyilini amalga oshirish va aylanma iqtisodiyotni rivojlantirishning ahamiyati yuqori ekanligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida xavfli chiqindilarni boshqarish sohasida qoʻshma istiqbolli investitsion loyihalarni ishlab chiqish, shuningdek, atrof-muhitni va aholi turmush sifatini yaxshilash maqsadida suv resurslarini tozalash boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

В сферу управления отходами и очистки вод будут привлекать новые инвестиции
30 апреля в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась встреча министра экологии Азиза Абдухакимова с Президентом и Генеральным директором компании из Саудовской Аравии «Vision Invest» Омаром Н. Аль-Мидани.
В ходе встречи иностранной стороне была представлена информация о широкомасштабных административных реформах в Республике Узбекистан, в том числе в области экологии и охраны окружающей среды.
Представители компании были ознакомлены с целями и приоритетными задачами, поставленными перед Министерством согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года №ПП-171 «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата».
Вместе с тем была отмечена роль осуществления последовательных мер по доведению уровня услуг, связанными с бытовыми отходами, до международных стандартов, значительному повышению уровня переработки образующихся отходов, предупреждению накопления отходов на полигонах, минимизации негативного воздействия на окружающую среду, реализации принципа «ноль отходов» и развитию циркулярной экономики.
По итогам встречи стороны достигнуты договоренности в разработке совместных перспективных концепций инвестиционных проектов в сфере управления опасными отходами, а также очистки водных ресурсов в целях улучшения состояния окружающей среды и качества жизни населения.