BMT Taraqqiyot Dasturi / Global Ekologik Jamg‘armasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi «Global ahamiyatga ega bo‘lgan bioxilmaxillikni muhofaza qilish maqsadida muhim tog‘li hududlarda o‘rmonlardan va tabiat resurslaridan barqaror foydalanish va boshqarish» hamkorlik loyihasi qor qoplonining Ugom-Chotqol va Xissor landshaftlarining* quyidagi xududlarda yashovchi va faoliyat ko‘rsatuvchi shaxslarni Mikrograntlar Dasturida ishtirok etishga taklif etadi:
1. Toshkent viloyati:
a) Bo‘stonliq tumani: Pskem, Chakak, Teke-yong‘oq, Ispay, Tepar qishloqlari;
b) Parkent tumani: Nevich, Sanganak, Qumushkon, Zarkent, Qiziltog‘ qishloqlari;
v) Ohangaron tumani: Chetsuv, Ko‘ksaroy va Ertosh qishloqlari.
2. Qashqadaryo viloyati:
a) Shahrisabz tumani: Xitoy, Sarchashma, Xisorak, Suvtushar, Kul, Sayyod, Ammogon, Gelan, Tamsush, Boskop, Xummon, Vardon, Olmaota, Chukur, Koratut, Kamar qishloqlari;
b) Yakkabog‘ tumani: Tatar, Zangmas, Vori qishloqlari;
v) Dehqonobod tumani - Polvonsoy, Do‘konxona qishloqlari
Qabul qilinadigan talabnomalar yuqori tog‘ tabiiy o‘rmon va yaylovlarga me’yoridan ko‘p foydalanishni kamaytirish maqsadida yaylovlarni tiklash, o‘rmonchilik va barqaror chorvachilikni rivojlantirish, hamda tabiatdan oqilona foydalanishga qaratilgan bo‘lishlari lozim.
Loyiha talabnomasini tayyorlash uchun www.eco.gov.uz saytida quyidagi hujjatlarni yuklab olish zarur:
Loyiha talabnomasi haqida qisqacha ma’lumot;
Moliyalashtirishni olish uchun talabnoma shakli;
Boshqa zaruriy hujjatlar ro‘yxati.
To‘ldirilgan ma’lumotlarni 2020 yil 1 iyundan 1 iyuldan biodiversity.uzmicrogrants@undp.org elektron manzilga yoki +99893 501 68 08 nomerli telegramm mesenjerga yuboriladi.
Talabnomani qabul qilish shartlari va talablari bilan O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish Davlat qo‘mitasining www.eco.gov.uz saytida tanishish yoki +99893 501 68 08 telefon raqamiga murojaat qilish orqali bilishingiz mukin.
*Qor qoplonining Ugom-Chotqol landshafti xududlariga Toshkent viloyati, Xissor landshaftiga Qashqadaryo va Surhondaryo viloyatlarining tog‘li hududlari qaraydi.

Объявлен приём заявок на участие в Программе микрогрантового финансирования
Проект ПРООН / ГЭФ и Правительства Узбекистана «Устойчивое использование природных ресурсов и управление лесами в ключевых горных регионах, важных для глобально значимого биоразнообразия» приглашает принять участие жителей и землепользователей проживающих в следующих регионах Угам-Чаткальского и Гиссарского ландшафтов снежного барса* в Программе микрогрантового финансирования:
1. Ташкентская область:
а)  Бостанлыкский район: селения Пскем, Чакак, Текеянгак, Испай, Тепар;
б) Паркентский район: селения Невич, Санганак, Кумышкан, Заркент, Кизилтог;
в) Ахангаранский район: селения Четсув, Куксарой и Эрташ.
2. Кашкадарьинская область:
а) Шахрисабзский район: селения Хитой, Сарчашма, Хисорак, Сувтушар, Кул, Сайёд, Аммогон, Гелан, Тамшуш, Бошкоп, Хуммон, Вардон, Алмати, Чукур, Коратут, Камар;
б) Яккабагский район: селения Татар, Зангмас, Вори;
в) Дехканабадский район: селения Полвонсой, Дуконхона.
Принимаются заявки, направленные на восстановление пастбищ, развитие лесоводства и устойчивого животноводства, а также внедрение альтернативных видов природопользования с целью снижения нагрузки на естественные леса и пастбища.
Для подготовки проектного предложения необходимо скачать следующие документы:
• Краткая информация о проектной заявке;
• Форма заявки на получение финансирования;
• Перечень других документов.
Заполненная информация принимается с 1 июня по 1 июля 2020 года на электронный адрес: biodiversity.uzmicrogrants@undp.org или на Telegram-мессенджер по телефону: +99893 501 68 08.