Ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilarni O‘zbekiston respublikasiga olib kirish va olib chiqish
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining 1995 yil 22 dekabrdagi 188-I-son “Xavfli chiqindilarni chegaralararo tashish va yo‘q qilib yuborish ustidan nazorat qilish to‘g‘risidagi Bazel konventsiyasiga qo‘shilish haqida” qarori
Vazirlar Mahkamasining «1999—2005 yillarda O‘zbekiston Respublikasining atrof muhitni muhofaza qilish ishlari dasturi to‘g‘risida» 1999 yil 20 oktyabrdagi 469-son qaroriga muvofiq va O‘zbekiston Respublikasiga xavfli chiqindilarni, potentsial toksik va kuchli ta’sir qiluvchi zararli moddalarni olib kirishni va ularni olib chiqishni hamda uning hududi orqali tranzit qilishni bartaraf etish maqsadida, shuningdek, ekologik sertifikatsiya tizimini tashkil etish hisobiga mamlakat iqtisodiyotining jahon bozoriga integratsiyalashuvini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
Majburiy ekologik sertifikatlanishi zarur bo‘lgan mahsulotlar va chiqindilar nomenklaturasi 1-ilovaga* muvofiq;
* 1-ilova rus tilidagi matnda berilgan.
O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqariladigan mahsulotlarni ekologik sertifikatsiyadan o‘tkazish va ekologik xavfli mahsulotlar hamda chiqindilarni uning hududiga olib kirish va uning hududidan olib chiqishni boshqarish tartibi 2-ilovaga* muvofiq tasdiqlansin.
* 2-ilova rus tilidagi matnda berilgan.
2. O‘zbekiston Respublikasi Davlat tabiatni muhofaza qilish qo‘mitasi 2 oy muddatda:
mahsulotning ekologik xavfsizligini belgilovchi ko‘rsatkichlar va me’yorlar ro‘yxatini ishlab chiqsin;
manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilarni respublika hududiga olib kirish, uning hududidan tranzit qilish va olib chiqishda o‘zaro hamkorlik qilishga doir hujjatlarni tayyorlasin va belgilangan tartibda tasdiqlasin.
3. Vazirliklar va idoralar O‘zbekiston Respublikasi Davlat tabiatni muhofaza qilish qo‘mitasi tomonidan belgilangan me’yorlarni hisobga olgan holda mahsulotlar uchun me’yoriy hujjatlarga ekologik xavfsizlikka nisbatan talablar kiritish ishlarini belgilangan tartibda amalga oshirsinlar.
4. «O‘zstandart» agentligi ekologik xavfli mahsulotlar uchun me’yoriy hujjatlarni ro‘yxatga olishni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi bilan kelishgan holda amalga oshirsin.
5. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari B.S. Hamidov zimmasiga yuklansin.

Ввоза в Республику Узбекистан и вывоз с ее территории экологически опасной продукции и отходов
Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан 22 декабря 1995 г № 188-I “О присоединении к Базельской Конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением”
Кабинета Министров Республики Узбекистан
О РЕГУЛИРОВАНИИ ВВОЗА В РЕСПУБЛИКУ УЗБЕКИСТАН И ВЫВОЗА С ЕЕ ТЕРРИТОРИИ ЭКОЛОГИЧЕСКИ ОПАСНОЙ ПРОДУКЦИИ И ОТХОДОВ
Согласно постановлению Кабинета Министров от 20 октября 1999 года № 469 «О программе действий по охране окружающей среды Республики Узбекистан на 1999—2005 годы» и в целях предотвращения ввоза, вывоза и транзита через территорию Республики Узбекистан опасных отходов, потенциально токсичных и сильнодействующих ядовитых веществ, а также для обеспечения интеграции экономики страны в мировой рынок за счет создания системы экологической сертификации Кабинет Министров постановляет:
номенклатуру продукции и отходов, подлежащих обязательной экологической сертификации, согласно приложению №1;
Порядок проведения экологической сертификации продукции, производимой в Республике Узбекистан, и регулирования ввоза и вывоза с ее территории экологически опасной продукции и отходов согласно приложению № 2.
2. Государственному комитету Республики Узбекистан по охране природы в 2-месячный срок:
разработать перечень показателей и норм, определяющих экологическую опасность продукции;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами подготовить и утвердить в установленном порядке документы по взаимодействию при ввозе, транзите и вывозе с территории республики экологически опасной продукции и отходов.
3. Министерствам и ведомствам, в установленном порядке, провести работу по внесению в нормативные документы на продукцию требований к экологической безопасности с учетом норм, определенных Государственным комитетом Республики Узбекистан по охране природы.
4. Агентству «Узстандарт» регистрацию нормативных документов на экологически опасную продукцию осуществлять по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Б.С. Хамидова.