Toza havo barcha uchun
Transport vositalaridan chiqayotgan zararli is-gazlar, sanoat chiqindilari va ekotizimning buzilishi yildan-yilga havoning ifloslanishiga olib kelyapti. Oqibatda, onkologik, nafas respirator va yurak-qon tomir kasalliklarining ko‘lami ortib bormoqda.
Ushbu muammolarni bartaraf etish uchun, avvalo havoning sifat monitoringini o‘tkazish, ya’ni turli moddalardan ifloslanish darajasini o‘lchash zarur. Ushbu tahlil natijalari bo‘lganidagina havoning ifloslanishi va buning inson salomatligiga salbiy ta’sirini kamaytirish choralarini ko‘rish mumkin.
Kuni kecha BMTning Atrof-muhit dasturi (YUNEP), BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi, BMTning Taraqqiyot dasturi, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha davlat qo‘mitasi va boshqalar ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbatida havo sifati, uning monitoringi hamda holatiga oid ma’lumotlar ochiq-oshkoraligi masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda «Zamin» fondi Vasiylik kengashi raisi Ziroat Mirziyoeva ishtirok etib, ushbu masalalar yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
BMT Atrof-muhit dasturining Yevropa mintaqaviy byurosi direktori Bruno Pozzi: «Havoning ifloslanishi chegara bilmaydi. Bu barchamizga ta’sir qiladi va biz ushbu muammoni hal qilish uchun kuchlarni – hukumatlar, nodavlat tashkilotlar, fuqarolik jamiyati, ilmiy doiralar, biznes va sanoat sohasini birlashtirishimiz kerak. Har bir inson toza havodan nafas olishga haqlidir. Hozir, global sog‘liqni saqlash inqiroziga duch kelgan paytimizda, bu ayniqsa muhim», — deya ta’kidlab o‘tdi.
«Zamin» fondi hamda YUNEP ko‘magida Gidrometeorologiya xizmati markazi tomonidan «Atmosfera havosi ifloslanishining monitoringini avtomatlashtirish» loyihasi uch bosqichda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Bugungi kunda loyihaning birinchi bosqichi yakunlanib, 63 ta kuzatuv punkti yagona tahliliy markazga birlashtirildi. Monitoring natijalari monitoring.meteo.uz ochiq onlayn platformasi va AirUz mobil ilovasida e’lon qilib boriladi.
Ikkinchi bosqichda butun respublika bo‘ylab avtomatik havo monitoringi stansiyalarini o‘rnatish va havo monitoringi uchun xalqaro standartlarni joriy etish ko‘zda tutilgan.
Uchinchi bosqichda monitoring natijalari respublikadagi Yagona geoinformatsion ma’lumotlar bazasiga kiritilib, xalqaro axborot tizimlariga integratsiyalanadi.
Grant mablag‘lari asosida o‘rnatiladigan ushbu stansiyalar to‘liq ishga tushishi natijasida, havo sifati monitoringi xalqaro standartlarga muvofiq har soatda olib boriladi. Fuqarolar o‘zi istiqomat qiladigan joyining havosini ifloslanganlik darajasini va uning sabablarini aniq bilish imkoniga ega bo‘ladi.

Чистый воздух для всех
Транспортные выхлопы, промышленное загрязнение и разрушение экосистемы с каждым годом всё существеннее оказывают влияние на загрязнение воздуха. В результате растёт число онкологических, респираторных, сердечно-сосудистых заболеваний.
Для преодоления данных проблем, в первую очередь необходимо проведение качественного мониторинга воздуха — измерения степени его загрязнения различными веществами. Результаты исследований позволяют принимать адресные меры, чтобы снизить уровень загрязнения воздуха и негативное воздействие на здоровье людей.
Накануне с участием представителей Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), Европейской экономической комиссии ООН, Программы развития ООН, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды и других состоялся «круглый стол» с целью обсуждения вопросов качества воздуха, его мониторинга и общедоступности информации о его состоянии.
В мероприятии приняла участие председатель Попечительского совета фонда «Zamin» Зироат Мирзиёева и поделилась своими мнениями по данным вопросам.
Бруно Поцци, директор Европейского регионального бюро Программы ООН по окружающей среде отметил: «Загрязнение воздуха не знает границ. Это затрагивает всех нас, и мы все должны объединить усилия для его решения: правительства, НПО, гражданское общество, научные круги, бизнес и промышленность. Каждый имеет право дышать чистым воздухом. Это еще более важно сейчас, когда мы столкнулись с глобальным кризисом общественного здравоохранения».
При поддержке фонда «Zamin» и ЮНЕП Центр Гидрометеорологической службы реализует проект «Автоматизация мониторинга загрязнения атмосферного воздуха» в три этапа.
На сегодняшний день реализован первый этап проекта, в рамках которого 63 пункта наблюдения объединены в единый аналитический центр. Результаты мониторинга размещаются на общедоступной онлайн платформе monitoring.meteo.uz и в мобильном приложении AirUz.
На втором этапе предусмотрена установка автоматических станций мониторинга воздуха по всей республике и принятие международных стандартов в мониторинге воздуха.
Третий этап — интеграция результатов мониторинга в Единую геоинформационную базу данных республики и международные информационные системы.
Станции будут установлены на грантовые средства и в результате полного ввода в эксплуатацию, мониторинг качества воздуха будет осуществляться ежечасно в соответствии с международными стандартами. Граждане смогут точно узнать уровень загрязнения воздуха по месту жительства и его причины.