Bugun Namangan shahridagi Islom Karimov ko‘chasida, «Afsonalar bog‘i» oldidagi chorrahada ommaviy daraxt ekish aktsiyasi o‘tkazildi.
Unda shahar faollari, nuroniylar va yoshlar, OAV vakillari qatnashdi.
Aktsiyada viloyat hokimi Shavkatjon Abdurazzaqov ishtirok etdi.
— Bundan ancha yillar oldin Namangan shahridagi dov-daraxtlar kesilib, viloyat markazi yalang‘ochlanib qolgandi. Endi o‘sha xatolarni o‘nglash vaqti keldi. Namangan shahri nomiga yarasha «Gullar shahri»ga aylanadi. Kelgusi yili o‘tkaziladigan «Gullar bayrami»ga tayyorgarlik hozirdan boshlanishi kerak, — dedi viloyat hokimi.
Mutasaddilarga ko‘ra, daraxt ekish aktsiyasi doirasida viloyat bo‘yicha 27 turdagi jami 67 500 dona ko‘chat o‘tqazilishi ko‘zda tutilgan. Ulardan 12 turdagisi yaproqbargli, shuncha turdagisi butasimon va 3 turdagisi ignabargli ko‘chatlardir.
Buning uchun 10,5 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Shundan 3,1 milliard so‘mi Namangan shahridagi ko‘kalamzorlashtirish ishlariga yo‘naltiriladi.

Хоким Наманганской области запустил акцию по посадке деревьев
Сегодня в Намангане на пересечении улицы Ислама Каримова и парка Наманган прошла массовая посадка деревьев.
В ней приняли участие городские активисты, знаменитости и молодежь, представители СМИ.
В акции принял непосредственное участие хоким области Шавкатжон Абдураззаков.
— Много лет назад в Намангане вырубили деревья и оголили районный центр. Пришло время исправить эти ошибки. Названный в честь города Наманган, он станет «Городом цветов». Сейчас должна начаться подготовка к Празднику цветов в следующем году, – отметил хоким области.
По словам официальных лиц, в рамках кампании по посадке деревьев в регионе будет высажено 67 500 саженцев 27 видов. Из них 12 видов лиственных, столько же кустарников и 3 вида хвойных.
На эти цели планируется выделить 10,5 млрд сумов. Из них 3,1 миллиарда сумов будет направлено на благоустройство территории Намангана.
Хоким области Шавкатжон Абдураззаков произвел посадку дерева и дал старт кампании по посадке деревьев в Намангане.