2021 yil 20 fevral kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan «Tabiat uchun birlashaylik!» shiori ostida «YASHIL HUDUD» ekologik aktsiyasiga start berildi.
Mazkur aktsiyaning maqsadi – fuqarolar, jamoat tashkilotlari, OAV hamda biznes tuzilma, ishlab chiqarish korxonalarini bir maqsad sari birlashtirish, ya’ni ularni atrof muhitni muhofaza qilishga o‘z xissasini qo‘shishga ko‘maklashish, yashil o‘rmonzorlarni barpo etish, mamlakatimiz hududlarini ko‘kalamzorlashtirishdir.
Toshkent shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi davlat inspektorlari nazorat tadbirlari davomida daraxt ekish zarur bo‘lgan hududlarni aniqlab, xatlov o‘tkazdilar.
Birinchi lokatsiya Toshkent shahri Olmazor tumani Qoraqamish 2/1 daxasi «Istiqlol» MFY hududidan boshlandi. Toshkent shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi xodimlari, mahallaning faol fuqarolari erta tongdan ko‘chat ekishga bel bog‘ladilar.
Mazkur aktsiya 20 fevraldan 3 martga qadar davom etib, butun respublika bo‘ylab tashkil etiladi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi barcha tabiatga befarq bo‘lmagan fuqarolarni bir maqsad sari birlashish, aktsiyada faol ishtirok etishga taklif etadi.

20 февраля 2021 года Государственным комитетом по экологии и охраны окружающей среды дан старт экологической акции «ЯШИЛ ҲУДУД» под девизом «Табиат учун бирлашайлик! / Объединяемся ради природы!».
Цель данной акции – объединить граждан, общественные организации, СМИ, бизнес-структуры и промышленные предприятия, помочь им вместе внести свой вклад в защиту окружающей среды, создать зеленые зоны, озеленить страну.
Государственные инспекторы Ташкентского городского управления экологии и охраны окружающей среды определили участки, где требуется посадка деревьев и провели их подготовку.
Первым таким местом стала территория махаллинского схода граждан «Истиклол» массива Каракамыш 2/1 Алмазарского района г. Ташкент. Сотрудники Ташкентского управления экологии и охраны окружающей среды и активные жители махалли совместно вышли рано утром высаживать саженцы деревьев.
Акция продлится с 20 февраля по 3 марта и будет проходить по всей стране.
Госкомэкологии приглашает всех неравнодушных к природе граждан объединиться для общей цели и принять активное участие в акции!