Toshkent shahri. Hamkorlik memorandumi imzolandi
Joriy yilning 27 sentyabr kuni Xalqaro turizm kuni doirasida O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport ishlari vazirligi huzuridagi Turizmni rivojlantirish instituti va O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida Hamkorlik memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Memorandum turizm va ekologiyani barqaror rivojlantirish, atrof-muhit va sayyohlik resurslarini muhofaza qilish, ekoturizm va agroturizm sohasida kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish, ilmiy-tadqiqot va innovatsion ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlash, qo‘shma tadbirlar (konferentsiyalar, forumlar, mahorat darslari va boshqalar.) va o‘quv adabiyotlarini tayyorlash, o‘zaro qiziqtiruvchi konsalting xizmatlarini ko‘rsatishga qaratilgan. Shuningdek, hamkorlik doirasida xalqaro donor tashkilotlarga qo‘shma loyihalarni taqdim etish rejalashtirilgan.
Ushbu Memorandumning imzolanishi ekoturizm va agroturizm sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga yangi turtki beradi.

Ташкент. Cостоялось подписание Меморандума о сотрудничестве
27 сентября текущего года в рамках Международного дня туризма состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Институтом развития туризма при Министерстве туризма и спорта Республики Узбекистан и Научно-исследовательским институтом окружающей среды и природоохранных технологии при Государственном комитете Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
Меморандумом предусматривается сотрудничество в таких направлениях как поддержка научно-исследовательских и инновационных разработок, направленных на устойчивое развитие туризма и экологии, защиту окружающей среды и туристских ресурсов, подготовка и повышение квалификации кадров в сфере эко- и агротуризма, проведение совместных мероприятий (конференций, форумов, мастер-классов и т.п.) и подготовка учебной литературы, оказание консалтинговых услуг, представляющие взаимный интерес. Также в рамках сотрудничества запланирована подача совместных проектов в международные донорские организации.
Подписание данного Меморандума направлено на развитие двустороннего сотрудничества в области эко- и агротуризма.