Ekologiya sohasida xalqaro hamkorlik kengaymokda
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov boshchiligidagi delegatsiya Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Gland (Shveytsariya) shahrida joylashgan Bosh qarorgohiga tashrif buyurdi. Ularni Ittifoqning rivojlanish guruhi global direktori Enrike Lamann kutib oldi.
Malumot uchun: Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi bioxilmaxillikni saqlash sohasida tadqiqotlar olib boruvchi, tabiatning yaxlitligini saqlash va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga hissa qo‘shuvchi dunyoda yetakchi tashkilot hisoblanadi. Ittifoq 1948 yilda YuNESKO tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, unga 120 ta davlat tashkilotlari va 91 mamlakat a’zo.
Uchrashuvda O‘zbekistonning qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar va biologik xilma-xillikni saqlash sohasiga qaratilgan sa’y-harakatlari, ilmiy va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Ittifoq a’zoligiga kirishiga bo‘lgan intilishlari alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, J. Kazbekov o‘z nutqida O‘zbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish, biologik xilmaxillikni saqlash, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni kengaytirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, yashil tiklanish va iqlim harakatlari sohasida olib borilayotgan izchil ishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot taqdim etdi.
Mazkur Ittifoq bilan o‘zaro hamkorlik Davlat ekologiya qo‘mitasi bilan birgalikda ishlab chiqilayotgan "O‘zbekistonda oziq-ovqat tizimi, yerdan foydalanish va ekotizimlarni tiklash", "O‘zbekistonning tog‘li va vodiyli hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish", "Markaziy Osiyoda tabiatni muhofaza qilish tizimini mustahkamlash orqali zoonoz kasalliklarning paydo bo‘lishiga landshaft moslashuvchanligini oshirish" kabi qo‘shma grant loyihalari doirasida faollashgani qayd etildi.
Tashrif doirasida O‘zbekistonning Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqiga a’zolik maqomini tan olish marosimi o‘tkazildi. Shunday qilib, mamlakatimiz Ittifoq safiga qo‘shilgan 92-chi va Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida birinchi davlat bo‘ldi.
Bu yutuq O‘zbekistonga Global ekologik jamg‘arma (GEF) va Yashil iqlim jamg‘armasi (ZKF) dan ekologik loyihalar uchun grant mablag‘larini jalb qilishni jadallashtirish, respublikadagi ixtisoslashtirilgan muassasa va tashkilotlarning kadrlar salohiyatini mustahkamlash va rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, tabiatni muhofaza qilish sohasidagi strategik hujjatlarni ishlab chiqishda Ittifoqning xalqaro standartlarini qo‘llash imkoniyatlarini yaratadi.

Расширение возможностей международного сотрудничества в области экологии
Делегация Республики Узбекистан во главе заместителя председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Ж. Казбекова посетила с визитом Штаб-квартиру Международного союза охраны природы (МСОП) в г. Гланд (Швейцария), где были приняты Глобальным директором Группы развития МСОП Энрике Ламанном.
Справочно: МСОП – является мировым лидером в области сохранения биоразнообразия, проводит исследования, содействует сохранению целостности природы и рационального использования природных ресурсов. МСОП создан в 1948 г. по инициативе ЮНЕСКО. В МСОП входят 120 различных госорганизаций и 91 страна.
В ходе встречи высоко отмечена приверженность и стремление Узбекистана в развитии научного и международного сотрудничества в области охраняемых природных территорий и сохранения биоразнообразия и усилия направленные по вступлению страны в членство МСОП.
В свою очередь, в своей речи Ж. Казбеков представил подробную информацию об осуществляемой последовательной работе в Узбекистане в области обеспечения охраны окружающей среды, сохранения биоразнообразия, расширения охраняемых природных территорий, рационального использования природных ресурсов, зеленого восстановления и климатических действий.
Отмечена активизация взаимодействия страны с МСОП в рамках прорабатываемых совместных грантовых проектов с Госкомэкологии, таких как «Продовольственная система, землепользование и восстановление экосистем в Узбекистане», «Повышение устойчивости ландшафта к возникновению зоонозных заболеваний за счет консолидации системы охраны природы в Центральной Азии», «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана»
В рамках визита, проведена торжественная церемония, посвященная признанию статуса членства Узбекистана в МСОП. Таким образом наша страна стала 92-й страной вступившей в ряды МСОП и первой среди стран Центральной Азии.
Данное достижение в дальнейшем позволит Узбекистану привлекать грантовые средства для природоохранных проектов из средств Глобального Экологического Фонда (ГЭФ) и Зелёного Климатического Фонда (ЗКФ), т.к. МСОП является аккредитованным агентством этих организаций, поддерживать институциональное укрепление и развитие кадрового потенциала профильных институтов и организаций в республике, а также применять международные стандарты МСОП, при разработке стратегических документов в области сохранения природы.