Davlat ekologiya qo‘mitasi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida grant bitimi imzolandi
4700
2021 yil 22 oktyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (ETTB) vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Qo‘mita va YeTTB o‘rtasidagi hamkorlik doirasida Chorkesar va Yangiobod sobiq uran maydonlarini qayta tiklash ishlarini olib borishda respublikani qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan loyihani amalga oshirish uchun grant bitimi imzolandi.
Loyiha Markaziy Osiyo uchun ekologik qayta tiklash hisobidan 2 mln yevro miqdorida grant mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi. Grant bitimi YeTTB Yadro xavfsizligi departamenti direktori Baltazar Lindauer va Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Islombek Boqijonov tomonidan imzolandi.
Loyiha doirasida maslahatchilar Chorkesar va Yangiobod ob’ektlarini qayta tiklash bo‘yicha loyihalarni xalqaro standartlarga va O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq ishlab chiqish va amalga oshirishga ko‘maklashadi. Loyiha joriy yilda boshlangan bo‘lib, 2023 yilda yakunlanishi rejalashtirilgan.

Подписано Соглашение о гранте между ЕБРР и Госкомэкологии
22 октября 2021 года состоялась встреча между представителями Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и Европейского банка реконструкции и развития.
В рамках сотрудничества между ЕБРР и Госкомэкологии подписано Соглашение о гранте, для реализации проекта, направленного на поддержку республики в проведении работ по рекультивации площадок уранового наследия Чаркесар и Янгиабад.
Проект будет финансироваться за счет гранта, предоставляемых со средств Счета экологической реабилитации для Центральной Азии в размере 2 млн евро. Соглашение о гранте подписали директор Департамента ядерной безопасности ЕБРР Бальтазар Линдауэр и заместитель председателя Госкомэкологии Исломбек Бокижонов.
В рамках проекта со стороны консультантов будет оказана поддержка при разработке и реализации проектов по рекультивации площадок Чаркесар и Янгиабад в соответствии с международными стандартами и согласно законодательству Республики Узбекистан. Реализация проекта началась в этом году и планируется завершить к 2023 году.