Elektron chiqindilarni boshqarish tizimini rivojlantirish yo‘lida
Mamlakatimizda elektron chiqindilarni boshqarish tizimini yo‘lga qo‘yish, eng yaxshi tajribalarni o‘rganish maqsadida 2021 yil 25 oktyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi vakillari BMTning Atrof-muhit dasturi (YuNEP) ko‘magida O‘zbekistondagi elektron chiqindilarni boshqarish tizimini birlamchi baholash ishlarini olib borayotgan «Barqaror taraqqiyotga ko‘maklashish» Jamoat fondi (Olmaota, Qozog‘iston) bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Fond vakillari tashrif doirasida mamlakatning elektron chiqindilarini boshqarish amaliyotini joriy holatini tahlil qilish maqsadida joriy yil 25-29 oktyabr kunlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri korxona va tashkilotlarda uchrashuvlar o‘tkazib, u yerda chiqindilarni boshqarish tizimi qanday tashkil etilganligi, elektron chiqindilarni to‘plash, tashish, utilizatsiya qilish, qayta ishlash va ko‘mish masalalarini o‘rganishni rejalashtirgan.

На пути к развитию системы обращения с электронными отходами
25 октября 2021 года представители Госкомэкологии провели встречу с Общественным фондом Центр «Содействие устойчивому развитию» (Алматы, Казахстан), который при поддержке Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) проводит первоначальную оценку систем управления электронными отходами в Узбекистане.
В рамках визита, для проведения текущего анализа практики обращения с электронными отходами страны представители Фонда с 25 по 29 октября 2021 года планируют также провести встречи непосредственно на предприятиях и организациях.
Основной целью визита гостей является изучение вопросов обращения с электронными отходами, а именно как организована система управления отходами в организациях, сбор, транспортировка, переработка, утилизация и захоронение электронных отходов.