Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan maʼmuriy islohotlarga muvofiq, Tabiat resurslari vazirligi tashkil etilgan edi. Hozirgi kunda bu sohada dolzarb vazifalar juda koʻp.
Tabiiy muhitni asrab-avaylagan holda, qoʻriqxona va pitomniklarda ekoturizmni, ov xoʻjaliklarida ovchilik turizmini rivojlantirish mumkin. Shu bois tabiat maskanlariga sayyohlarni jalb qilish, yovvoyi hayvonlarni koʻpaytirish uchun pitomniklar tashkil etish vazifasi qoʻyildi.
Prezident suv, havo, yer va yerosti boyliklarini muhofaza qilish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
Xususan, 500 ziyod korxonada suv tozalash inshooti standartga javob bermaydi, baʼzilarida umuman yoʻq. Kompensatsiya miqdori kamligi sababli, bunday texnologiya oʻrnatishdan koʻra, kompensatsiya toʻlash foydali boʻlib qolgan. Shu bois meʼyordan ortiqcha oqova uchun kompensatsiya toʻlovini oshirish taklifi bildirildi. Davlatimiz rahbari ekologik nazorat inspeksiyasi faoliyatini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriq berdi.
Jumladan, yurtimizda yiliga 7 million tonna maishiy chiqindi hosil boʻlayapti. Shundan faqat 2 million tonnadan ziyodi qayta ishlanadi. Qolgan chiqindilardan paydo boʻlayotgan issiqxona gazi
va sizot suvlar tabiatga zarar yetkazayapti.
Ohangarondagi eski poligonda chiqindidan 15 Megavatt elektr energiyasi olish loyihasi boshlangan. Davlatimiz rahbari bu tajribani kengaytirib, boshqa poligonlarda ham chiqindini qayta ishlash va muqobil energiya olishni yoʻlga qoʻyish zarurligini taʼkidladi.
Oʻrmon xoʻjaligida daraxt bilan qoplangan hududlar atigi 8 foiz ekani, albatta, yetarli emas. Koʻchatchilikni rivojlantirib, choʻllarda 221 ming gektar, togʻ hududida 15 ming gektar oʻrmonlar barpo qilishga imkoniyat borligi qayd etildi.
Bunda, oʻrmonchilik sohasini rivojlantirish hamda “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda tubdan yangi tizimni joriy etishga koʻrsatma berildi. Jumladan, bogʻ va oʻrmonlarni barpo etish markaziy moliyalashtiriladigan manzilli dastur asosida amalga oshirilishi qatʼiy belgilandi.
Gidrometeorologiya yoʻnalishida avtomatlashgan meteorologik stansiyalarni koʻpaytirish, gidrologik oʻlchov uskunalarini avtomatlashtirish, agrometeorologik xizmat boʻyicha mobil ilovani ishga tushirish choralari belgilandi.
Bundan tashqari, har bir tuman va shaharlarda atmosfera havosi ifloslanishini monitoring qilish uchun avtomatlashgan kichik stansiyalar oʻrnatiladi. Shunga asosan, hududlarning havo tozaligi reytingi shakllantirilib, mansabdor shaxslar ishiga baho berib boriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мероприятиях в сфере охраны природы
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля ознакомился с презентацией о мероприятиях в сфере охраны природы.
В рамках проводимой в стране административной реформы было организовано Министерство природных ресурсов. В настоящее время в сфере предстоит решить множество актуальных вопросов.
Имеются возможности для развития экотуризма в заповедниках и питомниках, а также охотничьего туризма в соответствующих хозяйствах, приняв при этом все необходимые меры охраны природы. В связи с этим поставлена задача привлечь туристов в природные объекты, организовать питомники для разведения хищных животных.
Президент уделил особое внимание вопросам охраны воздуха, водных, земельных ресурсов и подземных богатств.
В частности, на более чем 500 предприятий водоочистные сооружения не соответствуют стандартам, на некоторых предприятиях таких сооружений нет вообще. Малый размер компенсаций за причинение вреда экологии привел к ситуации, когда предприятиям выгоднее заплатить компенсацию, чем установить технологию очистки. В связи с этим предложено увеличить размер компенсации за сброс сточных вод сверх нормы. Глава государства поручил организовать деятельность инспекции экологического надзора.
Кроме того, в нашей стране ежегодно образуется 7 миллионов тонн бытовых отходов. Из них перерабатывается немногим более 2 миллионов тонн. Свалочный газ и сточные воды, которые образуют мусорные полигоны, наносят вред природе.
На старом полигоне в Ахангаране запущен проект по выработке из отходов электроэнергии мощностью 15 мегаватт. Глава нашего государства отметил необходимость расширить этот опыт, наладив переработку отходов и производство альтернативной энергии на других полигонах.
Отмечалось, что в лесных хозяйствах залесённая площадь составляет лишь 8 процентов. Указано на возможность создания 221 тысячи гектаров лесов в степной и 15 тысяч гектаров лесов в горной местности посредством развития древесных питомников.
Дано указание внедрить совршенно новую систему развития лесного хозяйства и реализации общенационального проекта «Яшил макон». В частности, строго определено, что создание парков и лесов будет осуществляться на основе целевой программы, финансируемой из централизованных источников.
В сфере гидрометеорологии определены меры по увеличению количества автоматизированных метеорологических станций, автоматизации гидрологических измерений, запуску мобильного приложения агрометеорологической службы.
Вместе с тем в каждом районе и городе будут установлены малые автоматизированные станции мониторинга загрязнения атмосферного воздуха. На основе их данных будет формироваться рейтинг чистоты воздуха и будет оцениваться работа должностных лиц.