10-apreldan 10-mayga qadar butun Respublikamiz boʻylab “Toza havo” oyligi oʻtkazilmoqda. Bunda transport vositalaridan atmosferaga zaharli gazlar tarqalishini kamaytirish koʻzda tutilgan.
Toshkentga Xitoydan olib kelingan 223 ta yangi avtobus va elektrobuslar aynan havodagi zaharli tashlamalarni kamaytirishga xizmat qiladi. Negaki mazkur jamoat transporti vositalari ekologik jihatdan xavfsiz hisoblanadi.
Taʼkidlash kerakki, yangi avtobus va elektrobuslar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 2-fevraldagi “Toshkent shahar jamoat transporti tizimini yanada rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga koʻra olib kelingan.
Yangi transport vositalari bugundan poytaxt koʻchalarida 1000 dan ortiq yoʻnalishda harakatlanmoqda. Natijada atmosfera havosiga chiqariladigan zaharli gazlar miqdori bir yilda o‘rtacha 1,2 ming tonnaga kamayishiga erishiladi.
Maʼlumot oʻrnida, 2022-yilning fevral oyida Toshkent shahriga Xitoyda ishlab chiqarilgan ekologik toza, har tomonlama qulay va zamonaviy boʻlgan 20 dona elektrobus olib kelingan edi. 2025-yilgacha esa yana 673 ta elektrobus xarid qilish rejalashtirilgan.

Новые автобусы и электробусы сократят выбросых токсичных газов в атмосферу на 1,2 тыс. тонн
С 10 апреля по 10 мая по всей республике проводится месячник «Чистый воздух». Данное мероприятие предусматривает снижение выбросов токсичных газов от транспортных средств в атмосферу.
Привезенные в Ташкент из Китая 223 новых автобусов и электробусов, будут служить сокращению выбросов токсичных веществ в воздух, так как данные виды общественного транспорта считаются экологически безопасными.
Следует отметить, что новые автобусы и электробусы были доставлены в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2022 года «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию системы общественного транспорта города Ташкента».
На сегодняшний день новый вид транспорта уже курсирует по улицам столицы более чем в 1000 направлениях. В результате достигается снижение количества токсичных газов, выбрасываемых в атмосферный воздух, в среднем на 1,2 тыс. тонн в год.
Для информации, в феврале 2022 года в Ташкент было доставлено 20 новых электробусов китайского производства, которые являются экологически чистыми, универсальными и современными. К 2025 году планируется закупить еще 673 электробуса.