Qozog‘iston bilan atrof-muhitni muhofaza qilishga doir kelishuvga erishildi
27-aprel kuni Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov va Qozog‘iston Respublikasi Ekologiya va tabiat resurslari vaziri Zulfiya Suleymenova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ekologik monitoring, bioxilma-xillik va tabiiy hududlarni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish, kadrlar salohiyatini oshirish hamda ilmiy-texnik sohalardagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
"Atrof-muhitni muhofaza qilish bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan biri hisoblanadi, — dedi Aziz Abduhakimov. — Shuning uchun ham bu boradagi hamkorlikni yanada mustahkamlash va tizimli davom ettirish lozim".
Ma'lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Qozog‘iston Respublikasi Hukumati o‘rtasida 2022-yil dekabrida atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan bitim imzolangandi. Muzokaralar davomida ana shu bitim doirasida turli yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish va kengaytirish borasida kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida Qozog‘iston O‘zbekiston Respublikasining cho‘llanish bo‘yicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), joriy yilning kuzida Samarqandda bo'ladigan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif qilindi.

Достигнуто соглашение с Казахстаном об охране окружающей среды
27 апреля 2023 года состоялась встреча министра природных ресурсов Азиза Абдухакимова и министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Зульфии Сулейменовой. На встрече обсуждались вопросы экологического мониторинга, защиты биоразнообразия и природных территорий, смягчения последствий изменения климата, управления твердыми бытовыми отходами, повышения кадрового потенциала, а также сотрудничества в научно-технической сфере.
“Охрана окружающей среды является одним из самых актуальных вопросов на сегодняшний день, — сказал Азиз Абдухакимов. - Поэтому необходимо укрепить и продолжить системное сотрудничество между странами в этом направлении”.
Для справки, между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан в декабре 2022 года было подписано соглашение, направленное на охрану окружающей среды. В ходе переговоров были достигнуты договоренности об углублении и расширении сотрудничества по различным направлениям в рамках данного соглашения.
По итогам встречи Казахстан был приглашен на глобальное мероприятие по опустыниванию Республики Узбекистан (UNCCD CRIC-21), 14-ю Конференцию Сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14), которая состоится осенью этого года в Самарканде, и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО).