Koreya Respublikasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi
Tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasining Atrof-muhit va mehnat masalalari qo‘mitasi raisi Chon Xe Chol bilan uchrashdi.
Tabiat resurslari vazirligida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qolaversa, KEITI kompaniyasi ishtirokida samarali amalga oshirilgan «O‘zbekiston Respublikasida qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish bo‘yicha bosh rejani tuzish» texnik ko‘mak loyihasi doirasida 6,6 mln AQSh dollariga teng grant loyihasi moliyalashtirish uchun ma'qullandi, shuningdek, yirik investitsiya loyihasi konsepsiyasi ishlab chiqilib, Koreya Hukumatiga taqdim etildi.
Shuningdek, «SEJIN G&E So., Ltd.» kompaniyasi ishtirokida «Toshkent viloyati maishiy chiqindilar poligonlarida hosil bo‘ladigan chiqindi gazini qayta ishlash hisobiga elektr energiyasi ishlab chiqarish» loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Investitsiyalar va Energetika vazirliklari bilan kelishuvga erishildi.
Tabiat resurslari vazirligi xodimlarining Koreya Respublikasi Atrof-muhit vazirligining Ekologiya sohasidagi dasturda faol ishtirok etayotgani ham yaqin hamkorlikning yana bir amaliy ifodasidir.
Uchrashuv yakunida Koreya tomoni Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi.

Состоялась встреча с делегацией Республики Корея
Заместитель министра природных ресурсов Жусипбек Казбеков встретился с председателем комитета по вопросам окружающей среды и труда Национальной ассамблеи Республики Корея Чон Хе Чолом.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления всестороннего стратегического партнерства и расширения сотрудничества в области охраны окружающей среды.
Кроме того, в рамках проекта технической поддержки «Разработка мастер-плана по совершенствованию системы управления твердыми бытовыми отходами в Республике Узбекистан» с участием компании KEITI утвержден грантовый проект в размере 6,6 млн долларов США.
В ходе встречи была достигнута договоренность о реализации проекта «Производство электроэнергии за счет переработки отработанных газов, образующихся на полигонах бытовых отходов Ташкентской области», с участием «SEJIN G&E So., Ltd.», Министерства инвестиций и Министерством энергетики Республики Узбекистан. Еще одним подтверждением тесного сотрудничества между странами в области экологии является активное участие сотрудников Министерства природных ресурсов в программе Министерства окружающей среды Республики Корея.
По итогам встречи корейская сторона была приглашена на 21-е заседание Комитета по рассмотрению хода осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, 14-ю Конференцию сторон Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO).