Zarafshon milliy tabiat bog'ida bug'u bolaladi
Zarafshon milliy tabiat bog‘ida Buxoro bug‘usi bolaladi. Ayni damda ikkita bug‘u bolasi nazoratga olingan.
Ma'lumot uchun, xongul yoki Buxoro bug'usi (Cervus elaphus bactrianus) – juft tuyoqlilar turkumining bug'ular oilasiga mansub bo'lgan sut emizuvchi hayvonlarning kеnja turi hisoblanadi. Bu tur O'zbеkiston Rеspublikasining Qizil Kitobiga va Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqining (TMXI) Qizil ro'yxatiga yo'q bo'lib kеtayotgan, lokal tarqalgan kеnja tur maqomi bilan kiritilgan.
Ta'kidlash joizki, Tabiat rеsurslari vazirligi tomonidan Buxoro bug'ulari yashash arеallari, ularning populyatsiyasi monitoringi olib borilmoqda.
Shuningdek, ushbu noyob turdagi jonzotlarning muhofazasini ta'minlash va yanada ko'paytirish bo'yicha "Quyi Amudaryo" davlat biosfеra rеzеrvatida, "Qizilqum" davlat qo'riqxonasida, "Zarafshon" milliy tabiat bog'ida chora-tadbirlar amalga oshirib borilmoqda.

В Зарафшанском национальном природном парке родились оленята
В Зарафшанском национальном природном парке случилось пополнение у бухарских оленей. Родились два олененка, которые в настоящее время находятся под присмотром.
Бухарский олень (Cervus elaphus bactrianus) — подвид млекопитающих, относящийся к семейству оленьих, семейства парнокопытных. Этот вид занесен в Красную книгу Республики Узбекистан и Красный список Международного союза охраны природы (МСОП) как исчезающий, распространенный подвид.
Следует отметить, что Министерством природных ресурсов ведется мониторинг ареалов бухарских оленей и их популяции.
Также принимаются меры по обеспечению охраны и большему размножению этого уникального вида существ в Нижне-Амударьинском государственном биосферном резервате и