Ichki ishlar va Milliy gvardiya organlari ekologik huquqbuzarliklar borasida zarur vakolatlarga ega bo'lmoqda
3337
Senatning qirq birinchi yalpi majlisida “Ekologiya va jamoat tartibini saqlash sohalaridagi qonunchilik takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Unga ko'ra, Ichki ishlar va Milliy gvardiya organlari ekologiya va atrof-muhit sohasidagi ma'muriy huquqbuzarliklar (Ma’muriy javobgarlik toʻgʻrisidagi Kodeksda belgilangan, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi 7 ta moddada nazarda tutilgan) toʻgʻrisidagi ishlarni koʻrib chiqish hamda jarima qoʻllash, shuningdek, tegishli bayonnoma rasmiylashtirish vakolatiga ega bo'lmoqda.
Shu bilan birga, ichki ishlar va milliy gvardiya organlari mansabdor shaxslari ekologiya va atrof-muhitga zarar keltirgan shaxslarni ma’muriy yoʻl bilan ushlab turish huquqiga ega bo'lmoqda.

Органы внутренних дел и Национальной гвардии получат необходимые полномочия в отношении экологических правонарушений
3081
На 41-м заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сферах экологии и охраны общественного порядка».
Устанавливается, что дела об административных правонарушениях, предусмотренных в ряде статьях Кодекса об административной ответственности в области экологии и охраны окружающей среды, относятся к ведению органов внутренних дел и Национальной гвардии.
Вместе с тем, должностным лицам органов внутренних дел и Национальной гвардии предоставляются полномочия по административному задержанию лиц, совершивших некоторые правонарушения в сфере экологии и охраны окружающей среды.
В частности, усилена ответственность за ущерб, нанесенный экологии, окружающей среде. Однако для безусловного обеспечения ответственности необходимо также определить конкретные механизмы.